• facebook
 • rss
 • Patriotyzm na koniu i otwarte wrota

  Agata Combik

  dodane 11.11.2015 21:11

  Salwa z XV-wiecznego działa, opowieści marszałka Piłsudskiego, wojownicy z różnych stuleci, pląsy i grochówka - w Obornikach Śl. 11 listopada odbyło się barwne widowisko historyczne.

  Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego – w oprawie muzycznej solistów scen operowych Dolnego Śląska. Po niej pod Pamiątkowy Obelisk przy ul. Dworcowej wyruszył barwny orszak prezentujący dzieje oręża polskiego.

  Po przemówieniach przewodniczącego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Obornikach Śląskich, Ryszarda Chwalińskiego, oraz burmistrza Arkadiusza Poprawy odbył się Apel Poległych. Delegacje różnych instytucji złożyły pod Obeliskiem wiązanki kwiatów, a dzieci ze Studia Piosenki Obornickiego Ośrodka Kultury wystąpiły z koncertem pieśni patriotycznych.

  Obornikami zatrzęsło Opolskie Bractwo Rycerskie z Byczyny, które oddało salwę honorową strzelając z XV-wiecznego działa. Następnie zebrani mogli bliżej poznać dzielnych wojowników z Grupy Rekonstrukcyjnej Trzebnickiego Stowarzyszenia Jazdy Konnej. – Polak, żołnierz i koń – zawsze nieodparcie łączyły się ze sobą – stwierdził przedstawiający ich… marszałek J. Piłsudski. W gronie tym znalazł się m.in. woj Igor w kolczudze, rycerz, husarz, ułan, szwoleżer; nie brakło Emilii Plater oraz Żołnierza Wyklętego.

  Oborniczanie mogli podziwiać także m.in. występy tańca dawnego, wziąć udział w quizie historycznym czy skosztować wojskowej grochówki.

  – Nazwa naszego stowarzyszenia, „Portas Temporis” oznacza wrota czasu. Staramy się otwierać je, przenosząc ludzi w dawne czasy, ukazując przez lekcje żywej historii, że nie jest ona nudna – mówi Magdalena Zielińska, prezes stowarzyszenia będącego głównym organizatorem widowiska. I wspomina o rekonstrukcji Bitwy pod Hodowem, na którą „Portas Temporis” zaprosiło rekonstruktorów i widzów do Rościsławic. W czerwcu 2016 bitwa – w której niewielki oddział husarii pokonuje Tatarów będących w znaczącej przewadze – odbędzie się po raz drugi.

  W organizacji spotkania pod hasłem „Jazda polska w służbie niepodległości – od średniowiecza po czasy współczesne” uczestniczyła także Gmina Oborniki, Obornicki Ośrodek Kultury oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Obornikach Śl. Obecni byli także goście z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół