• facebook
 • rss
 • Uczcij Pustelnika

  ac

  dodane 08.01.2016 21:37

  W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła od 9 do 17 stycznia trwają "Pawełki", nowenna ku czci patriarchy zakonu paulinów.

  Modlitwa ku czci św. Pawła I Pustelnika - ze śpiewem specjalnych hymnów - odbywa się o 17.30 w kościele przy ul. św. Antoniego we Wrocławiu.

  Liturgiczne wspomnienie duchowego ojca paulinów przypada 15 stycznia, natomiast zewnętrzna uroczystość odpustowa odbędzie się we Wrocławiu w niedzielę 17 stycznia. Mszy św. o 10.30 będzie w ten dzień przewodniczył o. Bogdan Waliczek – pierwszy przeor wrocławskiej wspólnoty paulinów, później także przeor klasztoru jasnogórskiego. Obecny będzie również kard. Henryk Gulbinowicz.

  Św. Paweł z Teb (III-IV w.) jest uznawany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. Pochodził z zamożnej rodziny, po śmierci rodziców odziedziczył duży spadek.

  Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza, nastoletni Paweł ukrył się w odległej posiadłości, a następnie, m.in. by uniknąć denuncjacji ze strony szwagra, porzucił wszystko i zamieszkał na pustyni. Schronienie znalazł w jaskini, obok której znajdowało się źródło i palma.

  Kiedy prześladowania ustały, postanowił pozostać w odosobnieniu, trwając na modlitwie, nieustannie przebywając z Bogiem. Jako pustelnik przeżył na pustyni ok. 90 lat, żywiąc się daktylami z palmy, a także chlebem przynoszonym przez kruka.

  Stąd tradycyjnie podczas odpustowych uroczystości na dzieci czekają zwykle słodki podarki, przypominające o „pawłowych” daktylach, ale będące także symbolem „słodyczy Eucharystii”. Najmłodsi otrzymują wówczas specjalne błogosławieństwo.

  Św. Pawła odwiedził po wielu latach jego samotnego życia inny pustelnik - św. Antoni. Ich spotkanie przedstawione jest na obrazie znajdującym się we wrocławskich kościele paulinów na lewo od ołtarza głównego.

  Św. Paweł zmarł w 341 r. W wykopaniu grobu potrzebnego, by pochować jego ciało, miały pomóc św. Antoniemu dwa lwy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół