Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tajemnice egipskich grobowców

Wrocławscy archeolodzy badają grobowce dostojników państwowych sprzed 4 tys. lat.

Już dziś archeolog Patryk Chudzik podsumuje kolejny etap Projektu Asasif, inicjatywy wrocławskich naukowców badających grobowce dostojników państwowych sprzed 4 tysięcy lat. Początek spotkania o godz. 18 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 48, sala 201). Wstęp na wykład jest wolny.

Badania prowadzone w nekropolii tebańskiej – w części nazywanej Asasif Północny – dotyczą okresu Średniego Państwa. W projekcie uczestniczą specjaliści z różnych dziedzin: archeolodzy, architekci, ceramolodzy, antropolodzy, konserwatorzy. Reprezentują oni różne ośrodki naukowe z całej Polski (poza Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w przedsięwzięcie zaangażowały się m.in. Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej czy Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie).

Celem prac realizowanych w ramach projektu jest ustalenie zasad funkcjonowania nekropolii Asasif – jako części Teb Zachodnich – na przestrzeni wieków. Studia te związane są z badaniami materiałów pochodzących z różnych okresów, od paleolitu po pierwsze wieki naszej ery. Głównym problemem badawczym są prywatne kompleksy grobowe, datowane na okres Średniego Państwa. Związane z nimi prace dotyczą analizy elementów wyposażenia, architektury sepulkralnej, a także kultów i rytuałów pogrzebowych. Ponadto badaniami objęte zostały materiały z późniejszych okresów funkcjonowania grobowców na Asasifie, które związane było z ponownym ich użytkowaniem.

Zapraszamy na spotkanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy