• facebook
 • rss
 • Piękna dama - teologia

  Maciej Rajfur

  dodane 28.01.2016 22:00

  "Panie, mój Boże, udziel mi rozumu, abym mógł Cię poznać, pilności, abym Cię szukał, mądrości, abym Cię znajdował..." - na PWT uczczono święto patronalne we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, patrona teologów i uczelni katolickich.

  We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, czyli w święto patronalne Papieskiego Wydziału Teologicznego, miała miejsce uroczysta akademia. 

  Zanim jednak środowisko związane z wrocławską uczelnią wyższą zebrało się w auli, wszyscy uczestniczyli w Eucharystii w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela.

  Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Adnrzej Siemieniewski.

  Podczas gali na różne sposóby wspominano postać wybitnego teologa i filozofa - św. Tomasza z Akwinu.

   - Młodzi ludzie powinni karmić się zdrowym pokarmem jego nauki, aby mocni siłą intelektualną i duchową, byli zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od nas uzasadniani tej nadziei, która w nas jest, i do udzielana napomnień oraz przekonywania opornych - cytował encyklikę papieża Leona XIII Aeterni patris ks.prof. Włodzimierz Wołyniec.

  Rektor PWT podkreślił, że Magister in Sacra Pagina, jak określano filozofa średniowiecznego w jego czasach, anielski doktor kościoła, jak mówimy o nim dzisiaj, dobrze rozumiał życie akademickie studentów i profesorów. Kapłan na zakończenie swojego przemówienia przytoczył znaną i piękną modlitwę św. Tomasza:

  „Panie, mój Boże, udziel mi rozumu, abym mógł Cię poznać, pilności, abym Cię szukał, mądrości, abym Cię znajdował, postępowania, abym Ci się podobał, wytrwałości, abym Cię wiernie oczekiwał, i ufności, abym w końcu mógł Cię objąć.”

  Podczas tegorocznego święta Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu uhonorował ks. prof. Romana E. Rogowskiego, zasłużonego teologa dogmatyka i wieloletniego nauczyciela akademickiego PWT. Abp. Józef Kupny oraz ks. prof. Włodzimierz Wołyniec wręczyli ks. Rogowskiemu Księgę Jubileuszową.

  Laudację na cześć uhonorowanego kapłana wygłosił ks. prof. Jerzy Lewandowski z UKSW. - Napisał ponad 40 książek i zwiedził wiele krajów. Kocha góry: Himalaje, Kaukaz, Pireneje, Tatry ale także oceany. Przez miesiąc pełnił funkcję kapelana na statku Stefan Batory - przemawiał ks. Lewandowski.

  Sam zainteresowany podsumował swoją osobę bardzo konkretnie. - O sprawach boskich pisać po ludzku. Wydaje mi się, że to jest istota mojego powołania - stwierdził ks. prof. Roman Rogowski. - To miłość do drugiego człowieka decyduje o naszej wartości. Kogo mamy kochać tą miłością? Nie tylko Boga, ale także człowieka. Nie tylko człowieka, ale także Boga - mówił uhonorowany kapłan.

  W tym temacie, jego zdaniem, Jezus jest wielkim radykalistą. - Jeżeli Stary Testament nawołuje nas do sprawiedliwości, to Nowy Testament nawołuje do miłości. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” i „Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” - cytował Pismo Święte ks. Rogowski.

  Podczas uroczyści wręczono nominacje, promocje doktorskie oraz dyplomy licencjata rzymskiego i magistra teologii. Elementem rozrywkowym było interesujące i oryginalne muzyczne przedstawienie św. Tomasza przez ks. Bartłomieja Kota.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół