• facebook
 • rss
 • Ludzie Naszej Pani

  ac

  dodane 14.02.2016 13:48

  Sesja dla tzw. par pilotujących ruchu Equipes Notre-Dame odbyła się we Wrocławiu.

  – Nasz ruch ma swój początek w 1939 r. w Paryżu, gdzie do pewnego kapłana, o. Henri Caffarela, zgłosiło się kilka małżeństw – tłumaczy Anna Gerste z wrocławskiej ekipy. – Czuli, że w sakramentalnym małżeństwie tkwi wielkie bogactwo, droga do miłości Boga i ludzi, nie potrafili jednak sami tego nazwać, sprecyzować.

  Był to czas, gdy o świętości mówiło się głównie w kontekście życia zakonnego. Kapłan ów, po konsultacji z biskupem, postanowił towarzyszyć im.

  „Poszukajmy razem” – powiedział małżonkom, w odpowiedzi na ich pytania.

  W 1947 r. przyjęta została tzw. Karta Equipes Notre-Dame (zawierająca najważniejsze zasady ruchu, jego charyzmat). Od 2000 r. ruch obecny jest w Polsce.

  – Jedną z posług w „ekipach” jest funkcja pary pilotującej – wyjaśnia pani Anna. – Towarzyszy ona przez rok powstającej nowej ekipie – którą tworzy od 4 do 7 małżeństw oraz kapłan. Wprowadza nowe osoby w charyzmat, w przyjęte w ruchu zasady, formy prowadzenia comiesięcznych spotkań.

  A. Gerste dodaje, że ruch rozwija się w Polsce niezwykle prężnie, stąd potrzeba formowania nowych par pilotujących. Nasz kraj zyskał ostatnio status Super-Regionu Polska. We Wrocławiu obecnie istnieje 10 ekip, a kolejna jest „w pilotażu”. Spotykają się w ramach ekipy co miesiąc, a co jakiś czas w szerszym gronie par należących do tzw. sektora dolnośląskiego. Raz w roku odbywa się pielgrzymka ekip z Polski i krajów ościennych. (czyli z Super-Regionu Polska).

  W czasie sesji rozmawiano o zadaniach par pilotujących   W czasie sesji rozmawiano o zadaniach par pilotujących Archiwum organizatorów – Małżeństwa z Polski prowadzą pilotaż także w innych krajach – mówi pani Anna. – Funkcjonuje już ekipa na Ukrainie, a 5 kolejnych jest w pilotażu. Również w Czechach pilotowanych jest 5 ekip.

  Na czym polega fenomen ruchu? Jednym z jego rysów charakterystycznych jest maryjność. – O. Caffarel stwierdził, że Najświętsza Maryja Panna będzie najlepsza patronką ruchu – mówi pani Anna. – Ona w swojej pokorze słuchała Pana Jezusa. I my, przez bycie w ekipach, przez życie Słowem Bożym, chcemy odczytywać Jego plan dla naszego życia.

  Spotkanie dla par pilotujących odbyło się w parafii pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Osoby zainteresowane ruchem więcej informacji znajdą na stronie www.end.org.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół