• facebook
 • rss
 • Jak zachować balans między pracą a rodziną?

  kb

  dodane 07.03.2016 14:28

  We Wrocławiu zaprezentowana została książka dotykająca największego zmagania przeciętnej rodziny.

  Autorami książki pt. "Raz się żyje. Przewodnik po work-life balance" są pochodząca z Wrocławia Małgorzata Rybak, żona i mama trójki dzieci oraz ks. Jarosław Szymczak, prezes fundacji "Pomoc Rodzinie" w Łomiankach.

  Po co ta książka powstała? - Jest ona po to, by dotknąć największego zmagania przeciętnej rodziny - jak się utrzymać, a jednocześnie ocalić to, kim jesteśmy, ocalić nasze więzi, więzi między mężem i żoną, między rodzicami i dziećmi. Bo praca, oprócz tego, że ma przymus ekonomiczny, bywa też wciągająca. Łatwo jest w tym miejscu położyć akcent na samorealizację - wyjaśnia M. Rybak.

  Podkreśla, że ta książka ma być pomocą w zorientowaniu się w rozdarciu między pracą a domem, czyli między karierą, a ludźmi, których kochamy.

  Dlaczego o balansie praca-rodzina wypowiada się kapłan? Ks. Jarosław Szymczak zaznacza, że książka wyrasta z programów na Miłość i Życie realizowanych przez Fundację "Pomoc Rodzinie".

  - To co nam przyświecało, to stworzenie całego zespołu blokad. Skupiliśmy się bardziej na profilaktyce: jak się nie wpędzić w sytuację, z której potem trudno się wycofać. A kapłan z racji swojej posługi powinien być  przewodnikiem, towarzyszem, inspiratorem. Jego rolą jest chronienie ludzi. To ten, który ma prowadzić na dobre pastwiska - wyjaśnia.

  Ks. Szymczak przekonuje, że pole, którego dotyka publikacja jest bardzo zaminowane. - Tam jest tyle pułapek, że nie jedno małżeńskie życie się na nich mocno przejechało i nie jedno małżeństwo się skończyło, bo przegrało z karierą, pracą lub z... utratą pracy, bo było to przyczyną również utraty tożsamości. Temat jest obarczony takimi niebezpieczeństwami, że trzeba było napisać poradnik, podręcznik jak się w tym świecie poruszać - dodaje. - Pokazujemy rozwiązania, które chronią godność osób i małżeństwo.

  Autorzy podkreślają, że zawarte w książce rozwiązania nie są takim, które zostaną wprowadzone w życie przez wszystkich. - Trzeba bardzo mocno wierzyć w to, że małżeństwo jest rzeczywistością, w której spotyka się Bóg z człowiekiem i chociażby z tego względu ten teren trzeba mocno chronić - mówi ks. Szymczak. Natomiast M. Rybak dodaje: - Z pewnością nie jest to ręczne sterowanie, czy instrukcja. To jest raczej inspiracja, chociaż poparta wieloma przykładami z życia wziętymi, i okazja do zadania sobie fundamentalnych pytań.

  Książkę "Raz się żyje. Przewodnik po work-life balance" można nabyć przez internet oraz w wielu księgarniach w całej Polsce. Patronat medialny nad publikacją objął m.in. Gość Niedzielny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół