• facebook
 • rss
 • Grajmy na wielu fortepianach

  Maciej Rajfur

  dodane 05.04.2016 14:52

  Nasz kraj musi projektować Europę, być jej współgospodarzem. Unia Europejska będzie istnieć, mimo kryzysu, który przeżywa, a nasz głos wnosi do niej dawkę zdrowego realizmu - mówił do studentów europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

  Gościem wiosennej odsłony Akademii „Polska w Europie” był europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski, który w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. przedstawił zebranych studentom 5 tez o polskiej polityce europejskiej.

  - Bardzo chętnie biorę udział w akademickich wydarzeniach, bo stwarzają okazję do wymiany poglądów. Czym trudniejsze pytania, tym żywsza dyskusja - rozpoczął prelekcję Ujazdowski, w której zaprezentował swoje wyobrażenie pozytywnej polskiej polityki w Europie.

  Zaznaczył, że może ona realnie wpływać na rzeczywistość Starego Kontynentu a kluczem jest kreatywność, która mnoży potencjał naszego kraju.

  - Pierwsza teza mówi o podwójnym zaufaniu. Po pierwsze, we własne siły, po drugie także we współpracę na arenie europejskiej. W ostatnich latach w Polsce dominowała opcja adaptacyjna, która zdawała się w całości na współpracę w ramach Unii Europejskiej, nie wierząc we własne możliwości. To nastawienie w publicystyce nazywa się euroentuzjastycznym - wyjaśniał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

  Podał on także drugą skrajną opcję czyli zaufanie podkładane we własnym potencjale przy bagatelizowaniu możliwości, jakie stwarza współpraca europejska. Jego zdaniem, to podejście daje o sobie mocno znać w ostatnich miesiącach.

  - Trzeba skierować polska politykę na tory podwójnego zaufania, czyli połączyć swoją asertywność i chęć czerpania wielu korzyści z europejskiej jedności. Gołym okiem widać, że rozstrzygnięcia w kluczowym dla Starego Kontynentu kwestiach, jak dramat terroryzmu czy problem kryzysu imigranckiego, wymagają aktywności państw członkowskich UE - tłumaczył Kazimierz Michał Ujazdowski.

  Teza druga traktuje o czynnej, a nie biernej postawie Polski w tworzeniu europejskiej polityki. - Nasz kraj musi projektować Europę, być jej współgospodarzem. Unia Europejska będzie istnieć, mimo kryzysu, który przeżywa. To czego brakuje w polityce naszego kraju, to gotowości do projektowania kierunków unijnych. Przecież nasz głos wnosi dawkę zdrowego realizmu - stwierdził prelegent.

  W jego opinii Polska powinna być rzecznikiem dużej Unii Europejskiej, wewnętrznie solidarnej, szczególnie w podstawowych jej obszarach, elastycznej, podejmującej wspólne działania, a jednocześnie zachowującej pole do aktywności suwerennych państw. Materia europejska jest bowiem zbyt skomplikowana by ująć ją proste schematy polityczne. Polska polityka zdaniem europosła Ujazdowskiego nie powinna być eurosceptyczna i izolacyjna. Chodzi więc o to, by przejść z pozycji kraju zaproszonego do kraju projektującego.

  W tezie trzeciej były minister kultury i dziedzictwa narodowego zawarł antydoktrynalność i antydogmatyczność polskiej polityki. Żadna bowiem doktryna nie rozwiąże najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej.

  - Europa nie będzie superpaństwem np. z jedną policją, ale to nie oznacza obojętności i braku współpracy tam, gdzie ona jest potrzebna i ma sens, np. na płaszczyźnie walki z terroryzmem. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprzez ideę Europejskiej Straży Granicznej - oświadczył Ujazdowski, podkreślając, że dramat terroryzmu to co prawda doświadczenie Europy Zachodniej, ale kiedyś może ono dotrzeć i do nas.

  Europoseł ma świadomość, że przykład Belgii to przykład państwa zupełnie zdezorganizowanego, co wykorzystały organizacje terrorystyczne, które znają doskonale kondycje państw Starego Kontynentu. Dlatego Polska musi się wzmacniać m.in. poprzez współpracę z innymi krajami.

  Cechą potrzebną staje się więc umiejętność, jak to określił prelegent w wystąpieniu, „grania na wielu fortepianach”. Często bowiem Polacy szukają złotego klucza, który rozwiąże wszystkie problemy na raz. A natura współczesnej polityki jest taka, że złoty klucz nie istnieje.

  - Ani jedyny sojusz z Niemcami ani pełne zaufanie i całkowite ukierunkowanie się na budowanie swojej pozycji w ramach Grupy Wyszehradzkiej nie będzie dobrym rozwiązaniem Trzeba wykazać się umiejętnością łączenia tych instrumentów, czyli grania systematycznie na każdym z fortepianów. Każda z opcji jest w jakim sensie pożądana, ale sama nie rozwiąże wszystkich problemów - przekonywał K. M. Ujazdowski.

  Na koniec eurodeputowany PiS mówił o transparentności procesów legislacyjnych instytucji UE oraz i jawności polskich stanowisk rządowych dotyczących polityki europejskiej,których jest wielkim zwolennikiem.

  -Olbrzymią rolę gra otwarty dostęp do dokumentów w ostatecznym kształcie. Im więcej transparentności, tym więcej jakości. Decyzje wypracowane w stałym dialogu z partnerami społecznymi, biznesowymi i naukowymi, którzy uczestniczą w procesie formowania, dają bardzo dobry efekt końcowy - uzasadniał swoje podejście gość Akademii „Polska w Europie”.

  Dobra polityka, jak stwierdził, to działanie z wyprzedzeniem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół