Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rozbudzić ciekawość. Ale jak?

Jaka powinna być opowieść? Prosta, wiarygodna, zaskakująca i… Gościem "Akademii Intelektu" był Paweł Tkaczyk, który mówi o sobie, że "na życie zarabia opowiadaniem historii".

„Storytelling czyli sekrety budowania marki w mediach społecznościowych” - to temat ostatniego spotkania w ramach "Akademii Intelektu".

Studenci z CODA Maciejówka w roli eksperta zaprosili tym razem Pawła Tkaczyka, który zajmuje się marketingiem. Autor dwóch książek „Zakamarki marki” i „Grywalizacja” jest specjalistą od budowania marki, mediów społecznościowych, grywalizacji i storytellingu.

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzenie odbyło się w dużej sali wykładowej Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prelegent na podstawie reklam znanych marek, przykładów z kinematografii (Matrix, Shrek, Król Lew, Apollo 13) czy literatury (Hamlet) tłumaczył, jak przyciągnąć uwagę i zaangażować emocjonalnie widza swoją opowieścią.

- Jesteście dobrzy, jeśli uda wam się ubrać nudną rzeczywistość w atrakcyjną formę. Wówczas treści mają zdecydowanie większy zasięg - stwierdził specjalista.

Jego zdaniem opowieść powinna mieć strukturę i emocje, zawierać elementy zaskoczenia, przemianę bohatera i morał.

- Musimy stworzyć bohatera, który odczuwa emocje. Ta historia musi dawać „kopa” i powinna od początku przyciągnąć. Oczywiście, nie można od razu zdradzić całej osobowości naszego bohatera, tylko umiejętnie ją rozwijać - wyjaśniał Paweł Tkaczyk.

Dodał, że element kluczowy, czyli zaangażowanie słuchaczy, wywołujemy poprzez rozbudzenie u nich ciekawości.

- Dobrą opowieść cechuje wiarygodność. A jak ją budować? Poprzez zastosowanie klucza odpowiedzi na trzy pytania: W czym jesteś dobry? Dlaczego mam ci wierzyć? Jak będę się przy tobie czuł? Te proste pytania uderzają w sedno budowania osobistej marki - opowiadał gość "Akademii Intelektu".

W opowieści bohater zazwyczaj wyrusza w szeroko pojętą podróż, podczas której przechodzi przemianę. To ona właśnie wywołuje emocje u odbiorcy.

- W technice storytellingu liczy się schemat klamry, czyli zaczynamy i kończymy w tym samym miejscu. Efekt znacząco wzmacnia metafora, a najlepiej taka, która oddaje emocje, celna - mówił P. Tkaczyk.

Przytoczył badania niemieckiego psychologa, Daniela Kahnemanna, które pokazały, że człowiek posługuje się pewnym algorytmem zapamiętywania. On sprawia, że w pamięci zostaje nam początek, koniec i ekstremum jakiejś całości.

- Użyj w swojej opowieści tego, w co ludzie już wierzą. Wiele historii nigdy się nie wydarzyło, ale łatwo się w nie wierzy np. w gros miejskich legend. Nikt nie inwestuje w nie pieniędzy, a świetnie się rozchodzą wśród ludzi - mówił specjalista od marketingu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy