• facebook
 • rss
 • Nie taki kleszcz straszny...

  Kacper Kowalczyk

  dodane 11.05.2016 13:34

  Te pajęczaki nie muszą być groźne. W przypadku ukąszenia wystarczy odpowiednio postępować.

  Każdego roku, kiedy tylko temperatura na termometrach przekracza 15 stopni, w lasach, parkach i na skwerach do życia budzą się kleszcze. Te pajęczaki przyprawiają o dreszcze wszystkich, którzy uwielbiają wypoczynek na łonie natury.

  Prawdziwy dreszczyk emocji wzbudza tak naprawdę znajdująca się w przewodzie pokarmowym kleszcza, niewielka bakteria - Borrelia burgdorferi, wywołująca prowadzącą w najgorszym wypadku do śmierci, boreliozę. Objawami tej choroby są m.in.: zaczerwienione place na skórze, gorączka dochodząca do 40 stopni, przewlekłe zapalenie stawów czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

  - Bakterie powodujące boreliozę są wstrzykiwane do organizmu żywiciela przez kleszcza dopiero po około 24 godzinach od wkłucia - mówi dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Ryzyko nabawienia się boreliozy zwiększamy, jeśli niepokoimy pajęczaka np. smarując go alkoholem czy margaryną. Kleszcza należy delikatnie wyciągnąć cienką pęsetą - dodaje Pacoń.

  Wrocławscy naukowcy przyznają, że stosunkowo ciepła zima, a także w miarę łagodny okres przejściowy między zimą a wiosną, zwiększyły ryzyko spotkania z kleszczami. Gdyby zima była ostrzejsza, część zwierząt by zamarzło, a przetrwałyby tylko te osobniki, które najlepiej zabezpieczyły się przed mrozami. Tak się jednak nie stało.

  - Opowieści o zeskakujących na ludzi kleszczach możemy włożyć między bajki - przyznaje dr J. Pacoń. - Kleszcze zazwyczaj siadają na skrajnych fragmentach roślin i cierpliwie wyczekują, aż obok nich przejdzie potencjalny żywiciel.

  Jeśli chcemy uniknąć spotkania z tym zwierzęciem, powinniśmy omijać miejsca zacienione z dość dużą wilgotnością, ale nie podmokłe. Jak zauważyli naukowcy z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego, kleszcze lubią przebywać tam, gdzie rośnie leszczyna, pokrzywa czy paproć. Nie lubią natomiast siedzieć na liściach bluszczu, w lasach iglastych oraz miejscach nasłonecznionych. Jeżeli musimy mimo wszystko wybrać się w preferowane przez tego pajęczaka tereny, powinniśmy założyć na siebie długie spodnie, koszule z długim rękawem, a także nakrycie głowy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół