Nowy numer 13/2024 Archiwum

Familijne święto i codzienność

Marsz dla Życia i Rodziny już w niedzielę. Całorocznych działań prorodzinnych przybywa.

Marsz pod hasłem: „Rodzina bezcennym darem” – czas wspólnego cieszenia się rodziną, życiem, miłością – rozpocznie się Mszą św. o 11.00 w kościele pw. Świętego Krzyża. Po Eucharystii uczestnicy wyruszą w stronę rynku (gdzie odbędzie się modlitwa za miasto), a następnie na Wyspę Słodową. Tutaj rozpocznie się piknik z okazji Dnia Matki, organizowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, rozpoczynający Miesiąc Rodzin we Wrocławiu.

Ks. Stanisław Paszkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin wrocławskiej kurii, wspomina o coraz to większej liczbie inicjatyw na rzecz rodziny. Wielkim zainteresowaniem cieszą się poradnie rodzinne. W 2015 r. z pomocy specjalistycznych poradni rodzinnych w naszej archidiecezji skorzystało ponad 10 tys. osób, z pomocy poradni parafialnych (których jest 75) – ok. 4 tys. osób. Oferują pomoc duszpasterzy, psychologów, pedagogów, terapeutów uzależnień, mediatorów, prawników. Wiele z nich inicjuje rozmaite przedsięwzięcia dla małżeństw, rodzin – kursy, rekolekcje, wykłady. Informacje znajdziesz np. na stronie: www.rodzina.wroclaw.pl.

Kontakty do poradni, do Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, informacje o Podyplomowych Studiach Nauk o Rodzinie można znaleźć TUTAJ. Osoby zainteresowane naprotechnologią wiele informacji znajdą na: www.naprotechnologia.wroclaw.pl. Przypomnijmy, że w naszej archidiecezji działa duszpasterstwo osób w powtórnych związkach oraz grupa wsparcia dla osób po rozwodzie. Zobacz TUTAJ oraz TUTAJ. Kontakt do ich duszpasterza o. dr. Mirosława Ostrowskiego: 608 056 088.

Co jeszcze słychać w diecezjalnym duszpasterstwie rodzin?

Familijne święto i codzienność   Ks. Stanisław Paszkowski Agata Combik /Foto Gość – 1 września 2015 r. metropolita wrocławski powołał Radę ds. Rodziny Archidiecezji Wrocławskiej. Należy do niej 11 członków – 4 duchownych oraz 7 świeckich osób – mówi ks. Paszkowski. – W październiku powołani zostali ponadto dekanalni duszpasterze rodzin oraz dekanalni doradcy życia rodzinnego. Działają w dekanatach, co ma ułatwić inicjowanie prorodzinnych działań w terenie – wyjaśnia.

Rada odbyła 3 spotkania. Poruszyła m.in. kwestię przygotowania młodzieży do sakramentu małżeństwa. W naszej diecezji odbywa się w ramach bezpośredniego przygotowania 9 katechez przedślubnych, 3 spotkania w poradni rodzinnej oraz dzień skupienia. Nie ma możliwości odbycia katechez weekendowych („za jednym zamachem” wszystkich) czy też uczestnictwa w katechezach przez internet.

Rada zajęła się ponadto sprawą specjalnych katechez poświęconych przygotowaniu do małżeństwa w szkołach ponadgimnazjalnych. – Będą je prowadzić katecheci. Pojawiły się propozycje, by dwa razy w roku organizować dla nich dzień skupienia o tej tematyce – tak, by potrafili odpowiednio poprowadzić podobne zajęcia – wyjaśnia ks. Stanisław. – Rada zajęła się ponadto sprawą duszpasterstwa małżeństw, któremu  – zgodnie z adhortacją „Amoris laetitia” – chcemy poświęcić więcej uwagi. Młodzi ludzie po ślubie potrzebują wsparcia.

W październiku 2016 r. duszpasterstwo rodzin proponuje sesję naukową dotyczącą obrony życia.

Familijne święto i codzienność  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy