Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nasi, bliscy błogosławieni

7 czerwca obchodzimy pierwsze liturgiczne wspomnienie polskich męczenników oo. Zbigniewa i Michała. Z tej okazji dziś wieczorem odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia w parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu wraz z ucałowaniem relikwii błogosławionych franciszkanów.

Z tej okazji ojcowie franciszkanie po raz pierwszy publikują zapis dźwiękowy fragmentów kazania, które wygłosił bł. Zbigniew Strzałkowski przed wyjazdem na misje, 28 lat temu podczas Mszy św. prymicyjnej młodszego współbrata. Od dziś tekst ten w wersji drukowanej trafia do Liturgii Godzin jako drugie czytanie w Godzinie Czytań.

Dla Wrocławia dzisiejsza data jest bardzo ważna, ponieważ 7 czerwca to dzień przyjęcia święceń błogosławionych męczenników. 30 lat temu (1986 r.) w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu o. Zbigniew Strzałkowski przyjął święcenia prezbiteratu, a o. Michał Tomaszek - diakonatu z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Uroczystość połączona była z obchodami 750-lecia przybycia franciszkanów do Polski, do Wrocławia.

O godz. 18.00 w świątyni, w której przed laty rozpoczęła się droga do świętości dwóch wspaniałych franciszkanów, uroczystą Mszę św odprawi o. Jarosław Wysoczański - świadek pracy misyjnej błogosławionych. Wygłosi on także homilię.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich do wspólnej modlitwy. Będzie także okazja do ucałowania relikwii oo. Zbigniewa i Michała, które nasza wspólnota parafialna w styczniu tego roku - zachęca proboszcz parafii św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej, o. Marek Augustyn.

Nasi, bliscy błogosławieni   Relikwiarz wykonany został w prostocie. To drewniany krzyż, na którego ramionach umieszczone są relikwie polskich misjonarzy. Znajduje się na nim także franciszkańskie pozdrowienie „Pokój i dobro” po hiszpańsku oraz rok męczeńskiej śmierci i beatyfikacji. Maciej Rajfur/Foto Gość Na łamach "Gościa Wrocławskiego" szeroko opisywaliśmy wrocławskie tropy do błogosławionych misjonarzy polskich, a także ich sylwetki oczami współbraci, którzy ich znali. Zachęcamy do zapoznania się z historią błogosławionych z Peru, by zachwycić się ich postawą wierności aż do końca

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy