• facebook
 • rss
 • Pierwsza gwiaździsta

  Agata Combik

  dodane 03.07.2016 19:56

  Trwa ogólnopolska konna pielgrzymka na Jasną Górę. Grupa wrocławsko-trzebnicka wyruszyła 3 lipca sprzed bazyliki św. Jadwigi w Trzebnicy.

  Środowisko koniarzy już 10 razy pielgrzymowało z Trzebnicy do Lichenia. Tym razem pojechali na Jasną Górę, biorąc udział w pierwszej ogólnopolskiej konnej pielgrzymce gwiaździstej do Czarnej Madonny.

  – Wyruszamy z 4 miejsc Polski, by na końcu spotkać się razem i wspólnie wjechać pod jasnogórski szczyt. Do Częstochowy wyrusza grupa z diecezji łomżyńskiej (jako pierwsza, ponieważ ich trasa jest najdłuższa, ponad 400-kilometrowa), grupa częstochowska, zamojsko-lubaczowska i nasza, wrocławsko-trzebnicka – mówi ks. Krzysztof Dorna SDS, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Koczurkach, diecezjalny kapelan środowisk jeździeckich archidiecezji wrocławskiej.

  W sobotę 9 lipca uczestnicy wszystkich czterech grup razem przejadą przez Częstochowę, by o 15.00 (razem z czworonożnymi pielgrzymami) uczestniczyć na jasnogórskich wałach w Mszy św. w intencji miłośników i sympatyków koni. Dołączą do nich pielgrzymi, którzy przyjadą autokarami i prywatnymi samochodami. Każdy może czuć się zaproszony!

  W niedzielę 3 lipca pielgrzymi tradycyjnie zgromadzili się przed podróżą u grobu św. Jadwigi. Ks. Jerzy Olszówka SDS, kustosz sanktuarium, pobłogosławił wędrowców relikwiami świętej. W uroczystej odprawie – rozpoczętej odśpiewaniem hymnu Polski i modlitwą – brał udział także burmistrz Trzebnicy Marek Długozima, specjalny list do pielgrzymów skierował ponadto prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas SDS. Koniarze otrzymali pielgrzymie chusty oraz tzw. flo (rodzaj ozdobnej przypinki) dla koni.

  Na razie na pielgrzymi szlak wyruszyło z Trzebnicy 5 bryczek, na trasie dołączą do nich kolejne, m.in. z Pajęczna i Kalisza, a także pielgrzymi na wierzchowcach. W sumie w grupie wrocławsko-trzebnickiej znajdzie się 31 osób. Pod Jasną Górą spodziewanych jest ok. 100 koni z całej Polski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół