Nowy numer 13/2024 Archiwum

Łódź - tkana od nowa

Będzie kulturalnie, kreatywnie i inspirująco, a także rodzinnie, relaksująco i bardzo… smacznie. Od czwartku do niedzieli w Browarze Mieszczańskim na wszystkich wrocławian czeka ponad 30 specjalnych atrakcji przygotowanych przez łódzkich artystów.

Przez 4 dni w postindustrialnej przestrzeni będzie można zobaczyć różnorodne wydarzenia artystyczne i edukacyjne z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii czy animacji. Program został skonstruowany tak, aby podczas prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast każdy wszyscy odwiedzający mogli znaleźć coś dla siebie.

Do zobaczenia i posłuchania

Miłośnicy fotografii spojrzą na Łódź przez obiektyw aparatu, oglądając wernisaż fotografii Galerii Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi p.t. „Łódź z widokiem na morze” oraz „Aleję włókniarek” – wystawę prezentującą zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic, zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl. Na wyjątkowy, filmowy spacer po mieście „Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam!” będzie można się wybrać z Łukaszem z Bałut. W ramach wydarzenia „Geniusz Łodzi” otwarta zostanie sala artystów związanych z łódzką awangardą, a wystawowe bogactwo uzupełni „Muzyka tkana – powidoki” – interaktywna instalacja audiowizualna światowej sławy kompozytora Marcina Stańczyka.

Artystyczną prezentację uatrakcyjnią m.in. dźwięki „Koncertu 18 rzek” i występy DJ-a Blumental oraz zespołów 19 Wiosen, JUDE i Elektryczny Węgorz. Muzycznym punktem centralnym wydarzeń będzie sobotni koncert „L.Story” zespołu L.Stadt, któremu będzie towarzyszył Chór Łodzian pod kierunkiem Tomasza Krzyżanowskiego z Teatru Chorea. Interdyscyplinarny projekt zwieńczy kilkumiesięczną współpracę mieszkańców Łodzi i łódzkich artystów nad osobistą opowieścią o swoim mieście. Uzupełnieniem koncertu będzie wideokomiks w reżyserii Konrada Dworakowskiego – instalacja wideo z udziałem łódzkich aktorów, wywodząca się z rysunków Krzysztofa Ostrowskiego.

Targowa sobota, rodzinna niedziela

Kultura ma wiele wymiarów i oprócz ducha – może posilać także ciało. Wyrazem tego będzie dzień targowy MADE in LDZ. W showroomach łódzkie marki zaprezentują m.in. odzież, biżuterię, zabawki, akcesoria osobiste i przedmioty dekoracyjne, a nawet… rajtuzy. Od czwartku do soboty dziedziniec Browaru Mieszczańskiego zamieni się także w Tkalnię Relaksu – miejsce, w którym każdy poczuje, czym jest slow life po łódzku. Będzie można odpocząć na leżaku, poczytać książki łódzkich wydawnictw, oddać się twórczej ekspresji w namiocie animacyjnym oraz skosztować potraw z najpopularniejszych łódzkich foodtrucków.

W niedzielę szczególne atrakcje czekają na całe rodziny. Animatorzy zaproszą dzieci do gier i zabaw, w których najmłodsi będą mogli np. zostać podróżnikami. Wspólnie poznają dwa miasta, tworząc ich artystyczną mapę, wezmą też udział m.in. w warsztatach origami, animacji „oddychającego papieru” oraz tworzeniu miejskiej gry. Muzycznym zwieńczeniem dnia rodzinnego będzie koncert „Piosenki do grania na nosie”, podczas którego mali i duzi będą mogli wspólnie bawić się przy dźwiękach kompozycji Piotra Klimka do tekstów Konrada Dworakowskiego, pochodzących z repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy