Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gra miejska "Wspólnie po wolność"

Poczuj się jak działacz opozycji w wywrotowym mieście Wrocław! Zasmakuj antykomunistycznego ducha Twierdzy Solidarności i zmierz się z wyzwaniami, przed którymi stawali twoi rówieśnicy 30 lat temu.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza dzieci i młodzież do udziału w grze miejskiej „Wspólnie po wolność”. Uczestnicy wcielą się w działaczy podziemnej organizacji Solidarność Polsko-Czechosłowacka i poznają smak walki z komunizmem - ucieczek przed ZOMO czy nielegalnego zdobywania papieru na druk wywrotowych ulotek.

Gra potrwa ok. 3-4 godziny, w zależności od tego, jak szybko z zadaniami poradzą sobie uczestnicy. Wziąć w niej mogą udział zespoły od 3 do 6 osób np. koledzy ze szkoły, ze szczepu harcerskiego czy całe rodziny.

- Żeby trafić do młodzieży z historią, trzeba mówić ich językiem. Gra może być także elementem integracji międzypokoleniowej. Temat Solidarności polsko-czechosłowackiej opowiada o wyjątkowej organizacji opozycyjnej, bo o charakterze międzynarodowym. Polacy i Czesi spotykali się na granicy polsko-czeskiej w Sudetach. Chcemy pokazać kawałek wrocławskiej historii - mówi Grzegorz Kowal koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Jakie zdania przygotowują organizatorzy? Np. targowanie się z cinkciarzem, aby zdobyć dolary na potrzebne rzeczy w Peweksie, które z kolei będą niezbędne do produkcji nielegalnych ulotek. Dalej: ucieczka przed zomowcami, którzy z założenia mają przeszkadzać w realizacji misji. Uczestnicy wcielą się w rolę opozycjonistów. To nie pierwsza inicjatywa Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, mimo, że działają dopiero od 1 lipca.

- Planujemy raz na kwartał organizować takie wydarzenie. Następna gra prawdopodobnie na jesień, o dolnośląskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - zapowiada G. Kowal.

RODM realizuje w ten sposób swoje zadanie, czyli dbanie o świadomość historyczną mieszkańców Dolnego Śląska z zakresu wkładu Polski w budowanie ładu międzynarodowego.

- Wiadomo, w jaki sposób się o Polsce mówi, czy pisze za granicą używając takich stwierdzeń jak np. polskie obozy koncentracyjne. Chcemy uświadamiać społeczeństwo, by miało argumenty, potrafiło odpierać zarzuty. W tym przypadku pokazujemy, że ponad granicami, ponad podziałami funkcjonowała organizacja, której celem było obalenie komunizmu - tłumaczy Grzegorz Kowal.

Aby wziąć udział w grze, zbierz 3-6 os. drużynę i wyślij zgłoszenie na adres:kontakt@mlodarp.pl. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 21 sierpnia. Start gry: 23 sierpnia (wtorek), godz. 10.00, ogród Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka” (pl. Nankiera 17, Wrocław).

Po zakończeniu gry miejskiej (około godz. 14.00) w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (pl.bp-a Nankiera 17) spotkanie ze świadkami historii - byłymi działaczami Solidarności Polsko- Czechosłowackiej.

W razie pytań podajemy kontakt do organizatora : tel. 512 097 899. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy