• facebook
 • rss
 • Zawierzą archidiecezję Czarnej Madonnie

  ks. Rafał Kowalski /WKS

  dodane 01.09.2016 09:11

  Doroczne nocne czuwanie przed obliczem Matki Bożej odbędzie się z 23 na 24 września.

  Nawet 5 tys. wiernych spodziewają się organizatorzy kolejnej pielgrzymki duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej do Częstochowy. Całonocne czuwanie przed Jasnogórską Ikoną rozpocznie się 23 września o 18.30 Mszą św. Przewodniczył będzie abp Józef Kupny.

  Metropolita wrocławski w liście zapraszającym wiernych archidiecezji do uczestnictwa w pielgrzymce nawiązuje do słów papieża Franciszka, który w Częstochowie mówił o Maryi jako o „schodach”. Przemierzył je Bóg, aby zejść do ludzkości, oraz by stać się bliskim i konkretnym.

  „W tym narodowym sanktuarium Ta, która z wiarą przyjęła Boże Słowo oferuje nam swoją bliskość i z macierzyńską troską pomaga żyć Ewangelią na co dzień” – zaznaczył abp Kupny, dodając, że u progu rozpoczynającego się roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem nowego roku duszpasterskiego archidiecezja wrocławska pragnie zatrzymać się w domu Matki, by doświadczyć tej bliskości, a zarazem by uczyć się od Niej nieustannego odczytywania na nowo Słowa Bożego.

  „Patrząc w oczy Czarnej Madonny i rozważając tajemnice Jej życia uświadamiamy sobie, że Słowo Boże nie jest zwyczajną kroniką, opowiadaniem o rzeczach minionych czy pamiętnikiem, spisanym jedynie, by ustrzec od zapomnienia to, czego Bóg dokonał w przeszłości. Ewangelia jest zawsze żywa i przypomina, że tak, jak Bóg działał dwadzieścia wieków temu, podobnie działa dziś. Trzeba jedynie otworzyć oczy i dostrzec ślady Jego działania w naszym życiu. Matka Boża nie tylko pomaga w przyjmowaniu Bożego Słowa, ale przede wszystkim daje łaskę bycia żyjącymi pisarzami Ewangelii. Od Niej możemy uczyć się jak nadać ciało Słowu, które czytamy lub którego słuchamy” – czytamy w liście metropolity wrocławskiego.

  W program archidiecezjalnej pielgrzymki wpisane jest dwunastogodzinne czuwanie i modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu. O 21.00 jej uczestnicy wspólnie z pielgrzymami zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim, a o północy na Mszy św. Pielgrzymka zakończy się Eucharystią o 6.00.

  W ubiegłych latach liczba wiernych uczestniczących w pielgrzymce dochodziła do 5 tys. Organizatorzy spodziewają się w tym roku podobnej frekwencji. Hasło przyświecające pątnikom brzmi: „Idźcie i głoście z Maryją Matką żywej Ewangelii”.

  Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z pasterzami odnawiają złożone wówczas ślubowanie. Dlatego podczas tegorocznej pielgrzymki po Mszy św. o 18.30 abp Kupny będzie prosił Maryję o opiekę nad całą archidiecezją.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół