• facebook
 • rss
 • Wrocław był daleko, ale ludzie blisko…

  Zuzanna Kondratowicz

  dodane 09.09.2016 09:41

  Słowa te rozpoczynające utwór przygotowany przez "Maciejówkę" na obozowy festiwal piosenki, doskonale oddają charakter tego, co przygotowaliśmy dla uczestników i czego można doświadczyć w chacie Maciejówki podczas obozu adaptacyjnego w Białym Dunajcu.

  Czwartek w chacie "Maciejówki" rozpoczął się bardzo wcześnie. Już o 5 rano studenci wyruszyli zdobywać szczyty. Wstawanie nie było łatwe, zwłaszcza że poprzedzała je wieczorna integracja. Trud ten jednak się opłacił. Bezcennym doświadczeniem jest zobaczenie wschodu słońca na trasie, a do tego zupełnie puste szlaki należały tylko do uczestników wyprawy.

  Po trasie zawsze z podwójną radością mieszkańcy chaty "Maciejówki" wracają na obiad. Kuchnia jest prawdziwie domowa - wachta kuchenna codziennie wspierana jest przez mamę jednego z duszpasterzy. Pierwsze danie, maciejówkowym zwyczajem, spożywane jest w ciszy, bez rozmów, ale za to przy dźwiękach muzyki klasycznej.

  - Uczestnicy z innych chat, którzy brali udział w tzw. biegu otrzęsinowym mogli poznać ten zwyczaj, ponieważ jedno zadanie przygotowane przez nas do niego nawiązywało. Zadania nawiązywały oczywiście do tematu przewodniego – w tym roku tematem naszej chaty jest samo duszpasterstwo; uczestników, którzy zdecydowali się spędzić obóz właśnie z nami, chcieliśmy zaprosić do naszej wspólnoty, pokazać czym jest. Staraliśmy się nawiązać do tego, co mamy we Wrocławiu - symboli, zwyczajów itp. Zależało nam na odtworzeniu klimatu Maciejówki, aby uczestnicy mieli okazję jak najlepiej poznać duszpasterstwo już podczas obozu – tak o temacie chaty mówi Zuza, główna kulturalna.

  Między innymi na ścianach zawisły zdjęcia z licznych wydarzeń odbywających się w duszpasterstwie. Udało się odtworzyć ciepłą atmosferę maciejówkowej kuchni - miejsca codziennych spotkań. Natomiast na kominku znalazły się z książki, płyty oraz audiobooki z naszego wydawnictwa, dzięki temu można zapoznać się z działalnością naszych duszpasterzy, a także inicjatywami realizowanymi przy duszpasterstwie, takich jak portal 2ryby.pl

  Ważną częścią wspólnoty jest muzyka. Chata zwykle wypełniona jest śpiewem i wspólnym muzykowaniem. W czwartkowy wieczór uczestnicy obozu mieli okazję zapoznać się z częścią maciejówkowego repertuaru, podczas Mszy św. Jest on niestandardowy, gdyż zawiera pieśni powstałe w duszpasterstwie lub na nowo zaaranżowane.

  Wieczorem przy herbacie, dźwięku gitary i planszówkach młodzież miała kolejną okazję do integracji.

  - Obóz w Białym Dunajcu jest dopiero początkiem przygody, która ma swoją kontynuację we Wrocławiu. Staramy się choć cząstkę tego przenieść tutaj, aby każdy jak najszybciej znalazł swoją drogę do duszpasterstw akademickich - przekonują przedstawiciele kadry chatkowej.

  Zobacz zdjęcia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół