• facebook
 • rss
 • LAUDATO SI' - idealna na lekcje religii

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 14.09.2016 18:48

  Trwają warsztaty dla katechetów, którzy zapoznawali się z innowacyjną grą "Laudato Si". Materiał pozwala przybliżyć młodzieży nauczanie papieża Franciszka z najnowszej encykliki.

  - Gra planszowa „Laudato Si” niesie z sobą głębsze przesłanie. Bierze w niej udział 5 lub 6 graczy (w wersji lekcji religii to uczniowie podzieleni na grupy). Nawiązujemy do zmian klimatu i odpowiedzialności za planetę oraz siebie nawzajem - opisuje dr Anna Koch.

  Uczestnicy gry stanowią wspólnotę, która otrzymuje piękny bujny las. Mogą wycinać drzewa dzięki czemu zarabiają pieniądze i budują swoją cywilizację. Posuwają się do przodu na torze postępu. Mają coraz wygodniejsze domy, stać ich na smaczniejsze produkty itd. Las zaś odbudowuje się z nasion drzew, które nie zostały wycięte. Wspólnota musi jednak dbać o to, aby nowe drzewa rosły. I tylko od nich zależy, jak tym zasobem będą gospodarować, jak będą się dogadywać między sobą i jakie sobie ułożą priorytety.

  Celem w grze jest takie gospodarowanie, by żyło im się coraz lepiej, a jednocześnie, by został zachowany las. Gra trwa ok. 25 minut, potem uczestnicy podejmują refleksje podczas dyskusji.

  - Chcemy pokazać, jak ważna jest współpraca i dialog. Główne nasze przesłanie to przekazanie wiedzy o wpływie człowieka na zmiany klimatu i to, że mamy piękny i wielki zasób przyrody w swoich rękach, który otrzymaliśmy od Boga, i powinniśmy nim odpowiedzialnie dysponować - stwierdza dr Anna Koch.

  Założeniem projektu "Nowa Ziemia" realizowanego przez Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Obserwatorium Społecznym jest zwiększenie świadomości i wrażliwości młodych katolików oraz ich rodzin na zmiany klimatu. Projekt bezpośrednio nawiązuje do przesłania zawartego w encyklice Papieża Franciszka "Laudato Si’".

  - Cel ten chcemy osiągnąć poprzez przygotowanie i przekazanie katechetom innowacyjnych, interaktywnych narzędzi edukacyjnych, które wzbogacą lekcje religii prowadzone w szkołach - mówi dr Anna Koch z Centrum Rozwiązań Systemowych.

  Każdy uczestniczący w projekcie katecheta otrzyma komplet materiałów edukacyjnych, w tym 5 gier planszowych dedykowanych młodzieży w wieku od 10 do 15 lat wraz z omówieniem oraz scenariuszem lekcji. Właściwie są to gotowe lekcje katechezy nawiązujące do encykliki papieża Franciszka.

  W ramach projektu oferowane jest nieodpłatnie: jednodniowe szkolenie (certyfikowane), innowacyjne narzędzia edukacyjne (gra planszowa z konspektem), scenariusze lekcji, materiały merytoryczne, dodatkowe materiały edukacyjne

  Terminy szkolenia: grupa 1: 19 października, godz. 16.00-19.30, grupa 2: 21 października, godz. 16.00-19.30. Obie grupy przejdą szkolenie w budynku Papieskiego Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1, w sali nr 30

  Katecheci przeprowadzą lekcje z setką uczniów każdy. Wsparcie projektowi udzielili Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej oraz Instytut Nauk Społecznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

  Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu “Transition Cities”, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej (Climate-KIC).

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół