Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wojewoda dolnośląski podsumował rok swojej pracy

Na specjalnej konferencji prasowej Paweł Hreniak przedstawił swoją pracę od objęcia urzędu wojewody. Co udało się przez ten czas zrobić?

Na początku poruszono temat reorganizacji w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, której efektem było zmniejszenie wydatków na zarobki dyrektorów. Nastąpił bowiem nowy podział wydziałów i biur w urzędzie, ich liczba zmniejszyła się z 12 do 9 i tym samym zmiany te spowodowały oszczędności rzędu 500 tys. złotych rocznie (z 2 760 724 zł na 2 225 221 zł).

- Te pieniądze zostały przekazane przede wszystkim na doposażenie i wsparcie szeregowych pracowników DUW. Oszczędności pozwoliły również na zakup 16 nowoczesnych karetek pogotowia oraz 22 zestawów ratujących życie. Z pieniędzy z budżetu urzędu wojewódzkiego straż graniczna natomiast otrzymała nowego robota pirotechnicznego - mówił Paweł Hreniak.

Wspomniał także o najistotniejszym w skali kraju i województwa programie rządowym 500+.

- Przez DUW przeszła kwota prawie miliarda złotych do samorządów, a dalej do dolnośląskich rodzin. Organizacyjnie było to dla nas wielkie wyzwanie. Przypominam tutaj wiele słów krytyki przed wdrożeniem 500+ w naszym kierunku, że się nie da tego przeprowadzić, a jednak się udało. Chylę głowę przed administracją rządową i samorządową. Złożono u nas 194 tys. wniosków - stwierdził wojewoda dolnośląski.

Podjął także kwestie związane z bezpieczeństwem i kilkoma wyjątkowymi zdarzeniami z ostatniego roku. Wymieniał atak bombowy w autobusie, zamieszki przy komisariacie policji przy ul. Trzemeskiej, czy Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży.

- Po tych zdarzeniach wyciągnęliśmy dodatkowe wnioski i z pewnością jesteśmy lepiej przygotowani niż wcześniej. Dziękujemy służbom mundurowym za sprawne działania. Warto wspomnieć także projekt „Razem bezpieczniej”, czyli program ograniczania przestępczości i zachowań aspołecznych, z którego skorzystało już 5 gmin - podsumowywał P. Hreniak.

Kolejny punkt podsumowania to zmiany w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Lawinowy wzrost wniosków dot. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, a także znaczny wzrost liczby polskich obywateli ubiegających się o wydanie paszportu spowodował szereg zmian organizacyjnych.

Liczba obsłużonych klientów przez wydział w listopadzie 2015 roku wynosiła ok. 13 tys. W tym roku w listopadzie statystyka wzrosła do prawie 18 tys.

- Dlatego utworzono trzy oddziały legalizacji pobytu i pracy i zwiększono tam stan zatrudnienia. Uruchomiono obsługę klientów cudzoziemskich w delegaturach urzędu w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, wprowadzono usprawnienia techniczne (infolinia, bramka SMS) - wymienia wojewoda i dodaje, że te oraz kilka innych rozwiązań spowodowało skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji np. z 8 do 3-4 miesięcy w przypadku zezwoleń na pobyt i 1-2 miesięcy w przypadku zezwoleń o pracę.

Jak stwierdził P. Hreniak, niezwykle ważną inwestycją jest dokończenie drogi ekspresowej S3 między Bolkowem, a Lubawką. - Niedawno podpisano decyzję o finansowaniu, bo są na to pieniądze w budżecie państwa - mówił.

Jednym z priorytetów dla wojewody, o czym wiadomo od kilku miesięcy, stało się przywrócenie czwartej klasy żeglowności na Odrzańskim Szlaku Wodnym i odbudowa infrastruktury odrzańskiej.

- Cieszę się, że zaczęliśmy się przodem odwracać do Odry. To się dzieje na poziomie krajowym i międzynarodowym.  Jesteśmy na finiszu jeśli chodzi o wskrzeszenie Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Kończymy inwestycje jeśli chodzi o Wrocławski Węzeł Wodny, przeprowadzamy także inwestycje w Malczycach - wymieniał wojewoda.

Zwrócił także uwagę, na istotne zmiany w dziedzinie ratownictwa medycznego.

- Dla mnie niezwykle ważna sprawa, która wymaga jednak trochę czasu. Zmieniliśmy plan Ratownictwa Medycznego na Dolnym Śląsku. Zmieniamy sprzęt, tworzymy kodeks, trwają kontrole. Realne działania przyjdą w połowie roku 2017. W trakcie zachodzą zmiany ustawowe. Będą nowe inwestycje i rozwiązania prawno-organizacyjne - uzupełniał Paweł Hreniak.

Od początku kadencji odbył prawie 900 spotkań.

- Bezrobocie na Dolnym Śląsku spada. Mamy nadzieję, że za rok pochwalimy się nie tylko tym, że Dolnoślązacy mają więcej pracy, ale również lepiej zarabiają - podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy