• facebook
 • rss
 • Siódme stulecie razem

  Agata Combik Agata Combik

  dodane 08.01.2017 11:31

  W 2017 r. przypada 650-lecie obecności ormiańskiej diaspory w Polsce oraz 25-lecie nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Armenią. We Wrocławiu w ramach jubileuszowych obchodów można było podziwiać prace ormiańskich twórców.

  Wystawę otworzył ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan w Starym Refektarzu klasztoru dominikanów. W imieniu gospodarzy zebranych powitał o. Marek Miławicki, przypominając o trwającej od stuleci przyjaźni ormiańsko-dominikańskiej.

  – W 1367 r. Kazimierz Wielki, król Polski, pozwolił Ormianom zamieszkać w Polsce, stworzyć tu swoją drugą Ojczyznę. Ormianie i Polacy mogli przez tyle wieków żyć razem – to znaczy, że musieli dobrze się ze sobą dogadywać – mówił prof. Ara Sayegh. – Obchodzony obecnie jubileusz ma dla mnie podwójny wymiar: świętujemy dobre współżycie, współpracę między Polakami i Ormianami, a także jest to święto naszego dziedzictwa. Przez tyle wieków budowaliśmy tu naszą kulturę. Mamy czym się pochwalić.

  – Data 1367 r. przyjęta została umownie – wyjaśnia o. Marek Miławicki. – W istocie, skoro król udzielił Ormianom przywileju, musieli oni być na polskich ziemiach już wcześniej, zdążyli się w jakiś sposób zakorzenić w społeczności. Wybrano wspomnianą datę, bo to wtedy w źródłach Ormianie występują po raz pierwszy tak bardzo wyraziście (w kontekście polskich ziem). Kazimierz Wielki pozwolił im na zakładanie własnych gmin, mieszkanie tu i handlowanie.

  W niektórych miastach mieli prawo do posiadania własnego ratusza, rynku. Zachowywali własny język, zakładali rodziny między sobą. Zamieszkiwali głównie wschodnie tereny Rzeczpospolitej – okolice Lwowa, Kijowa, Kamieńca Podolskiego czy Stanisławowa. Istniały miejscowości zamieszkane w przeważającej części przez Ormian – jak Kuty.

  Ormianie, zachowując na przestrzeni wieków swoją kulturę i tożsamość, jednocześnie traktowali Polskę jako swoją Ojczyznę i służyli jej całym sercem – w ich gronie było wielu ludzi bardzo dla niej zasłużonych.

  W sobotnie popołudnie w Starym Refektarzu można było podziwiać (oraz nabywać) barwne wyroby rękodzielnicze oraz tradycyjne ormiańskie smakołyki – na czele z tradycyjnym chlebem nazywanym lawasz. Swoje prace prezentował także artysta malarz z Pułtuska Georgij Asłanjan.

  Miejsce jubileuszowego świętowania jest nieprzypadkowe – tuż obok dominikańskiego klasztoru znajduje się Skwer Ormiański, na którym stoi Chaczkar (ormiański krzyż).

  W niedzielę 8 stycznia obchodzone są ormiańskie święta Astwacahajnutjun Objawienia i Chrztu Pańskiego. W kościele pw. Bożego Ciała we Wrocławiu o 16.00 rozpocznie się Msza św. ormiańskokatolicka, odprawiona przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

  Zobacz ZDJĘCIA

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół