• facebook
 • rss
 • Multi-kulti na pozór atrakcyjne

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 03.02.2017 16:20

  Chrześcijaństwo było w Europie punktem odniesienia. Dzisiaj tego nie ma. Czy odnajdziemy ten punkt? Nie wiem, ale jestem pesymistą. Ufundowano nam w zamian multi-kulti - mówił we Wrocławiu Sławomir Czarlewski.

  Seminarium „Wielokulturowość a terroryzm” odbyło się w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu. Gościem spotkania był Sławomir Czarlewski, były ambasador RP w Belgii (2007-2012) oraz konsul generalnym RP we Francji (1991-1996).

  - Ten konglomerat, jakim jest Unia Europejska, tak długo okazywał się skuteczny, jak długo były pieniądze. Teraz nagle nie potrafi pogodzić interesów państwowych. Następuje zmiana geopolityczna. Sprawdza się w dużej mierze prawdziwe powiedzenie: „W polityce nie ma przyjaciół, są tylko interesy” - mówił Sławomir Czarlewski.

  Podkreślił, że w tym procesie powstała zbitka "multi-kulti" czyli szeroko pojęta wielokulturowość. A dyskusja o interesach, które ciężko uzgodnić, nadal się toczy.

  - Dzisiaj nie mamy odniesienia do żadnych wspólnych wartości: każdy inaczej pojmuje np. wolność czy sprawiedliwość - stwierdził S. Czarlewski.

  Jego zdaniem, w Europie Zachodniej zagubiono pojecie godności ludzkiej, które u nas w Polsce przewija się jeszcze w debacie publicznej.

  - Gdy budowano wymiar uniwersalny UE, Francja, „najstarsza córa Kościoła”, postawiła veto wobec wartości chrześcijańskich. Teraz to się trochę zmienia, ale z punktu widzenia partii politycznych wartości chrześcijańskie zniknęły. A, wyraźmy to, chrześcijaństwo było bardzo ważne w Europie, było punktem odniesienia. Dzisiaj tego nie ma. Czy odnajdziemy ten punkt? Nie wiem, ale jestem pesymistą. Ufundowano nam w zamian wielokulturowość, promuje się multi-kulti - diagnozował ambasador.

  Przypomniał ostatni absurd francuski, gdy zabroniono stawiania bożonarodzeniowych szopek w miejscach publicznych, a jednocześnie odbywają się publiczne modły francuskich muzułmanów.

  - Choć widać też pewne przebudzenie. I raptem wszyscy się dziwią, że jedna trzecia Francuzów chce głosować na partie skrajnie prawicowe. Głównie dlatego, że zawiedli się na dotychczasowych politykach - oświadczył Sławomir Czarlewski.

  Opowiadał, że we Francji mieszkają obok siebie Polacy, Hiszpanie, Włosi, Portugalczycy, a także ludzie z innych kręgów cywilizacyjnych: Afryki Północnej, czy Czarnej. Dzieje się tak dzięki odpowiednim proporcjom i liczbom, które powoli wymykają się spod kontroli.

  - Nastąpiło przesilenie. Francja nie ma nic do zaproponowania, a liczba emigrantów rośnie. Multi-kulti jest na pozór atrakcyjna. Powstają potężne getta na obrzeżach wielkich metropolii i Francuzi nie wiedzą do końca, jak sobie z nimi poradzić. Dawniej kultura i tożsamość była spoiwem, ale dzisiaj już nie. Czym jest tożsamość francuska dzisiaj? Na czym ją oprzeć? - pytał gość spotkania.

  Prelegent oznajmił, że żyjemy w okresie głębokiego kryzysu UE i kryzysu tożsamościowego zachodnich demokracji liberalnych.

  - Wielokulturowość sprawia, że establishment odkleja się od rzeczywistego życia, elity nie żyją tymi problemami, które występują w narodach. Stąd ludzie odwracają się od tradycyjnych partii i autorytetów, a spoglądają w kierunku grup populistycznych, bo nie mają żadnej alternatywy - konstatował S. Czarlewski.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół