• facebook
 • rss
 • Ciągłość czy inność

  mm, ac

  dodane 15.02.2017 11:58

  "Duch Święty - między Starym a Nowym Testamentem" - to temat wykładu, jaki wygłosi ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz na lutowym spotkaniu Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu.

  Odbędzie się ono w sobotę 18 lutego o 17.00 w starym refektarzu klasztoru Dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2).

  – W Starym Testamencie Ducha Święty nie występuje jako osoba, co wynika z troski natchnionych autorów o czystość monoteizmu – Jahwe jest jeden i tylko jeden. Dopiero Apostołom objawiono istnienie jednego Boga w trzech Osobach. Z drugiej strony w Credo wyznajemy, że Duch Święty, za którego sprawą Syn Boży przyjął ciało z Maryi Dziewicy, jest tym samym Duchem, który mówił przez Proroków. Jednak czy można w tym wypadku mówić o ciągłości objawienia Starego i Nowego Przymierza? Na to pytanie odpowie nasz prelegent – mówi Marek Misiak, jeden z organizatorów wykładu. – Często mówi się o „Bogu ST” i „Bogu NT”, jakby w Bogu zaszła jakaś fundamentalna zmiana – a przecież był to, jest i będzie ten sam Bóg, który coraz pełniej objawiał się ludziom w miarę, jak byli na to gotowi.

  Organizatorzy pytają o sposób rozpoznawania działania Ducha w historii, o starotestamentowe określenie „ruah JHWH”, gdzie hebrajskie słowo ruah oznacza "tchnienie", które można tłumaczyć jako "wiatr" lub jako "oddech". Intrygujących zagadnień jest tu mnóstwo, a osoba prelegenta – biblisty, prorektora ds. naukowo-dydaktycznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu – gwarantuje rzetelne naświetlenie tematu.

  Wstęp na spotkanie jest wolny. Program wykładów na cały 2017 rok oraz nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na stronie www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl. Program roczny dostępny jest też na profilu Facebookowym wrocławskiej DSW.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół