• facebook
 • rss
 • Czy to początek samochodowej rewolucji?

  Karol Białkowski Karol Białkowski /wroclaw.pl

  dodane 17.02.2017 09:33

  Od wiosny 2018 r. we Wrocławiu zacznie funkcjonować pierwsza w Polsce wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Do dyspozycji klientów będzie 200 aut, w tym 10 dostawczych.

  Miasto Wrocław właśnie podpisało umowę na stworzenie i prowadzenie wypożyczalni z firmą Enigma Sp. z o. o. Do momentu rozpoczęcia jej funkcjonowania w stolicy Dolnego Sląska powstanie 12 punktów do ładowania samochodów. Na zachętę klienci wypożyczalni będą mogli korzystać z kilku udogodnień. Wśród nich będzie m.in. możliwość jazdy po zarezerwowanych dla autobusów i taksówek niektórych buspasów, a także możliwość wjechania w miejsca zarezerwowane teraz tylko dla komunikacji miejskiej.

  Aby wypożyczyć auto, będzie trzeba posiadać prawo jazdy. Weryfikacja będzie następowała poprzez krajowy system ewidencji. Do uruchomienia i korzystania auta nie będą potrzebne kluczyki, ale specjalna aplikacja. Dyspozytor będzie też miał podgląd lokalizacji auta na mapie. Wykorzystany do tego zostanie system GPS.

  Elektryczne auta będą w pewien sposób uprzywilejowane również w strefach parkowania w centrum miasta. Zostaną wyznaczone specjalne miejsca dedykowane tylko pojazdom z wypożyczalni.

  Jaki będzie koszt korzystania z samochodów? Prezes Enigma Sp. z o. o., Paweł Andrzej Luksic, podkreśla, że szacunki wskazują na 1 zł za minutę użytkowania. Zaznacza jednak, że nie jest to jeszcze ostateczna cena, bo analiza rynku wciąż trwa. W trakcie trwania prac nad uruchomieniem wypożyczalni powstanie również szczegółowy regulamin korzystania z niej.

  Do końca ubiegłego roku we Wrocławiu było zarejestrowanych 60 aut elektrycznych i hybrydowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • bwrona
   29.03.2017 20:22
   Zdecydowanie jest to początek. Obserwujemy od lat spore poruszenie w branżach motoryzacyjnych. W Warszawie już teraz w kwietniu 2017 roku rusza Car sharing na 300 hybrydowych samochodów, wszystko zorganizowane przez wypożyczalnię Panek dobrze znanym polskim odbiorcom.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół