Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

Zakończyła się II Konferencja Naukowa: "Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych".

Zgromadzenia religijne poza świątyniami Kościół organizuje z różnych okazji. Często ze względu na ich masowość - procesje, pielgrzymki, Msze św. polowe - są one wyzwaniem organizacyjnym, mającym swój konkretny charakter prawny, administracyjny i organizacyjny. Ich inicjatorzy muszą zadbać o środki ostrożności tak, by zapewnić ich uczestnikom maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jak zaznacza prof. Bernard Wiśniewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji, spotkanie było szczególne z kilku powodów. - Po pierwsze odbyło się już po raz drugi. Po drugie  spotkaliśmy się z potrzeby serca i odpowiedzialności nieprzymuszeni dużą uroczystością religijną. Mówiliśmy o prognozach i o tym co trzeba zrobić w przyszłości - podkreślił. Kolejną korzyścią było spotkanie się w jednym miejscu ludzi, którzy są naukowcami z zakresu bezpieczeństwa, psychologii, socjologii i zarządzania. - Już drugi raz poszukujemy racjonalnych rozwiązań, które dzisiaj, w środowisku, w którym dochodzi do chaotycznych, a nie dynamicznych zmian w bezpieczeństwie, służyć będą  uczestnikom wydarzeń religijnych.

Prof. Wiśniewski zaznacza, że gromadzenia religijne nie są wolne od zagrożeń. - Wierzymy, że wszystko, co złe będzie nas omijać szerokim łukiem, ale rola jaką mamy do spełnienia jako nauczyciele i służby mundurowe pozawojskowe, nie jesteśmy zwolnieni z poszukiwania tego, co służy społeczeństwu - wyjaśnia.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji podkreśla również zaangażowanie metropolity wrocławskiego, abp Józefa Kupnego i jego troskę o bezpieczeństwo i konsolidowanie tych wszystkich, którzy zajmują się z racji wykonywanego zawodu czy swoich badań tą problematyką.

- Z dużą satysfakcją stwierdzam  też, że pierwszej konferencji nie można przypisać temu, co działo się w przeddzień Światowych Dni Młodzieży. Mieliśmy to wydarzenie w tle, natomiast skupialiśmy się na czymś zupełnie innym - na problemach natury ogólnej, poszukując tych kierunków, które będziemy eksplorować pod względem naukowych w latach kolejnych - mówił.

Podkreślił również, że tegoroczne spotkanie było swoistym pomostem między tym o czym rozmawiano w ubiegłym roku - nacisk położono wówczas na kwestie ochrony przeciwpożarowej, problemy psychologiczne oraz te związane z porządkiem publicznym - i tym, co będzie omawiane za rok. Tym razem konferencja koncentrowała się wokół spraw związanych z ochroną ludności uczestniczącej w zgromadzeniach religijnych w kontekście obowiązującego prawa oraz opartych na nim rozwiązań administracyjnych.

- Stąd m.in. wystąpienie dr Anny Świerczewskiej-Gąsiorowskiej z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, prawniczki, która razem z ks. Arturem Szelą przybliżała problematykę rozwiązań prawnych organizacji uroczystości religijnych i wystąpienie rektora Szkoły Głównej Pożarniczej, st. bryg. prof. Pawła Kępki, który na dobrą sprawę rozpoczął dyskusję o rozwiązaniach systemowych w projektowaniu bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych - zaznaczył.

Organizatorem dwudniowego wydarzenia była Katedra Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Współorganizatorami były Wydział Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy