• facebook
 • rss
 • Oświadczenie rzecznika kurii w sprawie ks. Adriana Kosendiaka

  red.

  dodane 01.03.2017 23:45

  Dotyczy ono opublikowanego na profilu Zbigniewa Stonogi na Facebooku nagrania wideo, w którym kapłan wyjawia, że został zgwałcony przez innego księdza.

  "Ks. mgr lic. porucznik Adrian Kosendiak opowiedział mi swoją straszną historię.Ta sprawa jest w mojej ocenie największym skandalem kościelnym ujawnionym przez czynnego księdza, a do tego oficera Wojska Polskiego wobec którego nie toczy się postępowanie kanoniczne. Ks. Adrian przeżył piekło - ale oceńcie to Państwo sami" - pisze we wstępie do 25-minutowego filmu umieszczonego na swoim profilu na Facebooku Zbigniew Stonoga.

  Jak mówi na nagraniu sam pokrzywdzony, sprawa dotyczyła czasów kleryckich. Wówczas doszło ponoć do gwałtu kapłana na ówczesnym alumnie. Na filmie padają konkretne oskarżenia oraz nazwisko księdza oskarżonego o przemoc. - Każdego dnia się modlę, by nikogo więcej nie skrzywdził - mówi Stonodze ks. Kosendiak. Zaznacza też, że chciałby, aby jego dramat nie uderzył w całość środowiska kapłańskiego, bo w Kościele służy wielu dobrych księży.

  Rzecznik archidiecezji wrocławskiej przekazał nam krótkie oświadczenie w tej sprawie:

  "Ksiądz arcybiskup powołał specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Kiedy zostaną dokładnie wyjaśnione wszystkie wątki, będziemy mogli podjąć właściwe decyzje i udzielić szerszego komentarza".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • PTaraski
   02.03.2017 10:56
   To jest kolejna sprawa, po sprawie o. Wyszyńskiego, który twierdzi, że był molestowany przez współbraci z zakonu dominikanów. W tamtym przypadku jednak, nawet nie powołano komisji zakonnej do wyjaśnienia zarzutów. Tym razem sprawa jest jeszcze bardziej poważna i powinna być natychmiast zgłoszona do prokuratury przez księdza, który podaje się za poszkodowanego. Komisja biskupia może co najwyżej badać sprawę równolegle we współpracy z prokuraturą. Niestety, doświadczenie uczy jednak, że komisje kościelne niczego tak naprawdę nie wyjaśniają, jak było np. w sprawie współpracy duchownych z UB.
   doceń 13
  • Atimeres
   02.03.2017 18:59
   Nie żartujcie!
   Ks. K. to przypadek medyczny!
  • Ania_
   03.03.2017 07:51
   Nie wiem czy ks. Adriana spotkała rzeczywiście taka tragedia, czy nie jest to prawdą. Ale wiem, że zgłoszony gwałt po tylu latach jest niezmiernie ciężki do udowodnienia, jeśli ktoś nie ma żadnych dowodów. Prawda jest taka, że często liczą się godziny. Po takim czasie zostaje słowo przeciwko słowu, chyba że pokrzywdzonych było więcej (ale i w takim przypadku nie ma pewności). Proszę sobie wyobrazić, że kobieta po kilku latach zgłasza gwałt - prawie pewne, że będzie umorzenie z braku dowodów (o ile nie było jakiegoś nagrania, zdjęć, świadków). Czy więc nie chodzi tylko o wzbudzenie sensacji? A jeśli pokrzywdzony mówi prawdę, to czy nie wyrządzi sobie większej krzywdy takim publicznym wyznaniem? Zdaję sobie sprawę, że przy takiej traumie jak gwałt ofiara nieraz nie ma odwagi zgłosić się od razu na policję, ale takie duże opóźnienie niestety bardzo gmatwa w całej sprawie. Za to z całą pewnością trzeba robić wszystko, żeby zapobiec działaniu jakichkolwiek gwałcicieli - pytanie tylko, czy sposób jest właściwy i czy kiedykolwiek dowiemy się jak było naprawdę. Nie wiem jakbym się zachowała na miejscu ks. Adriana, ale raczej nie chciałabym, żeby cała Polska wiedziała, że zostałam zgwałcona.
   doceń 13
  • aniol1975
   15.03.2017 12:54
   Tu kolejny slad - SMSy do Parafianina od wielebnego
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół