• facebook
 • rss
 • Dawno temu na Kresach

  inf. pras.

  dodane 14.07.2017 11:07

  Wystawę "Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce” będzie można oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia - w Pałacu Królewskim - od 15 lipca.

  Na ekspozycji, otwartej do 1 października, zobaczymy ponad 250 prac artystów fotografików i malarzy, wydanych zarówno w miejscowościach obecnie leżących za wschodnią granicą naszego kraju, jak i na terenie Polski.
  Eksponaty w zdecydowanej większości należą do prywatnego kolekcjonera oraz antykwariatu Poliart, a część pochodzi ze zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia).

  Zebrane pocztówki ukazują przede wszystkim architekturę miast, miasteczek i wsi z obszaru trzech województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego oraz widoki gór z Rezerwatu Gorgany i Czarna Góra. Wiele z zaprezentowanych widokówek zostało wykonanych przez znane wydawnictwa: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, Wydawnictwo „Sztuka” – oba z Krakowa i Książnicę-Atlas ze Lwowa. Zdjęcia do nich przygotowali znakomici fotograficy, między innymi: Jan Bułhak – nestor polskiej fotografii, Adam Lenkiewicz – wieloletni prezes Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Tadeusz Maciejko – członek tegoż towarzystwa i wielu innych artystów. Wystawę uzupełnia specjalnie przygotowana mapa fragmentu II Rzeczypospolitej Polskiej z zaznaczonymi miejscami, które możemy oglądać na pocztówkach oraz życiorysy wybranych twórców.

  Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie   Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie Materiały prasowe Tarnopol w 1918 r.   Tarnopol w 1918 r. Materiały prasowe

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół