• facebook
 • rss
 • Z Panem Bogiem w lesie

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 02.08.2017 15:18

  W pięknych lasach niedaleko Wieruszowa obozowały harcerki 2. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy. Bóg i natura są wtedy na wyciągniecie ręki. Bliżej niż smartfon, tablet czy laptop.

  - Fabułą, wokół której koncentrował się program obozu, była książka C.S. Lewisa „Chłopiec i jego koń” - mówi ks. Grzegorz Tabaka, duszpasterz wrocławskich hufców Skautów Europy.

  Podczas pobytu skautki Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" uczestniczyły w Wielkiej Grze, konkursie kulinarnym, wyprawie zastępów Explo. Ich sprawność fizyczną weryfikowała olimpiada sportowa.

  - Codzienne uczestnictwo we Mszy św. w zbudowanej przez siebie kaplicy pozwalało na doświadczenie wielkości Boga w Jego stworzeniu, a wieczorne ogniska dawały poczucie siostrzanej jedności - tłumaczy ks. Grzegorz Tabaka.  Duchowa strona letniego życia w lesie Skautów Europy odgrywa ważną rolę.

  Sam założyciel skautingu Robert Baden-Powell od samego początku twierdził, że rozwój młodego człowieka musi uwzględniać jego odniesienie do Boga.

  Podstawą więc jest codzienna wspólna modlitwa poranna, wieczorna i przed posiłkami w zastępach. Msza św. i Anioł Pański to wyczekiwane punkty obozowego życia.

  A Zawiszacy nie przyjeżdżają, jak to się mówi, „na gotowe”. Pionierka to jedna z najbardziej twórczych i ciekawych technik harcerskich. Młodzież wchodzi do pustego lasu, gdzie nie ma rozłożonych namiotów czy gotowych łóżek. Wszystko przygotowują i konstruują sami. Od pryczy, przez paleniska, ołtarz w kaplicy obozowej, po huśtawkę czy stół. Gdy wyjeżdżamy, również sami zwijamy wszystko i zostawiamy teren tak, jak go zastaliśmy.

  - Sprawa wiary jest w tym akurat harcerskim ruchu traktowana jako coś normalnego, oczywistego, a nie tylko będącego jakimś sztucznym dodatkiem do całości. To widać w całorocznej pracy jednostek, ale szczególnie objawia się na obozie - mówi ks. Grzegorz Tabaka, duszpasterz 1. i 2. wrocławskiego hufca.

  Życie obozowe harcerek dobrze oddają zdjęcia. Zobacz je TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół