• facebook
 • rss
 • Kolorowe imieniny apostoła

  ac

  dodane 28.08.2017 02:34

  XI Rodzinny Festyn Parafialny "Bartłomiejki" towarzyszył odpustowemu świętowaniu w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy.

  Mnóstwo atrakcji dla dzieci, koncerty i wernisaż VI Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2017 (zobacz TUTAJ), smakołyki i loteria fantowa (z możliwością wygrania pielgrzymki do Lourdes czy lotu samolotem), włóczkowe maskotki i misyjne stoisko sióstr boromeuszek – u stóp trzebnickiej bazyliki każdy coś dla siebie mógł znaleźć.

  – Na pewno tegoroczne Bartłomiejki są szczególne ze względu na Rok Jadwiżański. Na gości festynu czeka gra terenowa – Quest o św. Jadwidze, w którym całe rodziny, docierając do poszczególnych punktów, mogą sprawdzić swoją wiedzę o świętej – mówi ks. Jerzy Olszówka, proboszcz. – Festyn to także okazja do przypomnienia św. Bartłomieja. On był pierwszym patronem kościoła i parafii. Potem został trochę przysłonięty przez św. Jadwigę… Staramy się, by jego odpust nie przemijał niezauważalnie. Podchodzimy do niego bardziej rodzinno-parafialnie. Uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi przyciągają pielgrzymów z dalszych stron, a trzebniczanie gdzieś się gubią w tym tłumie. Tu mają okazję poświętować w swoim gronie.

  – Trzebnica stawia na rodzinę. Cieszę się, że imieniny św. Bartłomieja mieszkańcy obchodzą tak bardzo rodzinnie – mówi burmistrz Marek Długozima, z zainteresowaniem przyglądając się pracom artystów – uczestników pleneru, uwieczniających różne zakątki miasta. Jak zauważył, na obrazach widać również przemiany dokonujące się w Trzebnicy. – Dzięki artystom przyjeżdżającym z różnych krajów można ją oglądać także poza granicami Polski – podkreśla wicestarosta powiatu trzebnickiego Jerzy Trela. – Dzięki wrażliwemu oku twórców i my możemy dostrzec na nowo to, co mamy na co dzień – zauważa ks. J. Olszówka.

  Artystów było tym razem dwunastu – z Armenii, Polski, Ukrainy. Ks. Bogdan Giemza, główny kurator pleneru, podczas inauguracji wernisażu przywołał słynne słowa C. K. Norwida o pięknie, które „na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.” – Jan Paweł II w Liście do artystów, przywołując te słowa, napisał: „Piękno jest bowiem poniekąd widzialnością dobra”. W każdym z nas jest pragnienie piękna i dobra – mówił.

  Poplenerowe prace wkrótce będzie można zobaczyć w kilku kolejnych miejscach w Trzebnicy.

  ZDJĘCIA

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół