• facebook
 • rss
 • Trwa Ogólnopolska Konferencja Kultury

  inf. prasowa /kb

  dodane 05.09.2017 09:10

  Zapraszam Państwa do wymiany doświadczeń i ożywionej dyskusji. Moi przedstawiciele będą wsłuchiwać się w Państwa głosy, a wnioski z dyskusji wykorzystamy do konkretnych działań - powiedział w Narodowym Forum Muzyki podczas uroczystego otwarcia wydarzenia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

  - Wydaje się, że nadszedł czas, aby po rzeczowym podsumowaniu dotychczasowych doświadczeń sprecyzować zakres i charakter koniecznej korekty systemu i wreszcie wprowadzić ją w życie uzyskując trwałą i wyraźną poprawę stanu funkcjonowania kultury, a szczególnie działalności twórczej i artystycznej - powiedział wicepremier. Dodał też, że w przeprowadzaniu zmian ważną rolę powinni odgrywać m.in. twórcy i uczestnicy życia artystycznego.

  Następnie przedstawił cele jakie stoją przed OKK. - Pomyślana ona została jako szerokie forum dyskusyjne służące wypracowaniu optymalnego zakresu niezbędnych zmian w kulturze. Wytyczony wspólnym wysiłkiem kierunek będzie podstawą prac legislacyjnych podjętych w kierowanym przeze mnie resorcie i prowadzonych dalej - mam nadzieję - przy Państwa aktywnej współpracy - wyjaśniał. Dodał, że do dyskusji zostali zaproszeni zarówno przedstawiciele artystów, jak i instytucji artystycznych, a także twórcy niezrzeszeni.

  Prof. Gliński mówił też o potrzebie zwiększenia nakładów na kulturę. Przypomniał, że w 2016 roku na kulturę w Polsce zostało przeznaczone łącznie 10 mld 806 mln zł., z czego 3 mld 929 mln to z pieniądze z budżetu państwa, a około 6 mld 877 mln z budżetu samorządów różnych szczebli. Podkreślił również, że w gospodarstwach domowych zakres wydatków na kulturę jest bardzo różny - w niektórych domach to 360 zł. rocznie na osobę, a w innych na przykład 60 zł. - Naszym celem jest zapewnienie dostępności kultury dla wszystkich grup społecznych - podkreślił wicepremier i dodał, że w 2017 roku - po raz pierwszy od 28 lat - nakłady finansowe w ministerstwie przekroczyły 1 proc. PKB (bez wliczania funduszy europejskich i zakupu kolekcji Czartoryskich).

  Wicepremier zasygnalizował też, że jednym z ważnych działań ministerstwa jest dziś podejmowanie wyzwań w zakresie współprowadzenia instytucji kultury. - Podjęliśmy decyzję, że szereg instytucji kultury - lokalnych, ale o znaczeniu więcej niż lokalnym - zasługuje na wsparcie bezpośrednie z budżetu państwa - zaznaczył. Prof. Gliński dodał, że wśród wybranych do współprowadzenia instytucji, znalazło się 7 placówek związanych z muzyką. Wyraził też nadzieję, że lista instytucji współprowadzonych przez MKiDN będzie się powiększać.

  Przypomniał również o programach ministra kultury i dziedzictwa narodowego, które umożliwiają uzyskanie dotacji w trybie konkursowym. - Obejmują ponad 30 grup tematycznych i rozdysponowują ponad 300 mln zł rocznie na realizację około 4 tys. wydarzeń artystycznych. Oznacza to, że ponad 10 proc. budżetu w dziale kultury jest rozdzielana poprzez programy ministra - zauważył. Przypomniał jednocześnie, że te programy skierowane są nie tylko do instytucji kultury, ale również do samorządów, organizacji pozarządowych i osób fizycznych.

  W otwarciu konferencji uczestniczyła także wiceminister Wanda Zwinogrodzka.

  Wrocławska konferencja o muzyce otwiera szereg spotkań, które w kolejnych dniach będą się odbywały w różnych miastach Polski. W stolicy Dolnego Śląska OKK będzie gościć jeszcze dziś. Podobne wydarzenia będą miały miejsce jeszcze kolejno w Lublinie, Gdańsku, Krakowie i Bytomiu. Paneliści i goście będą tam rozmawiać o kulturze ludowej, teatrze, sztukach wizualnych i tańcach. Trwa rejestracja na wszystkie spotkania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół