Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zbliża się XX Dolnośląski Festiwal Nauki

W tym roku przygoda z nauką odbywa się pod hasłem "Nauka bez granic". W wydarzeniu bierze również udział Papieski Wydział Teologiczny, który zaprasza do skorzystania z przygotowanych przez siebie propozycji.

Pierwszym punktem w planie jest gra miejska pt. "Piękno człowieka: piękno sztuki i piękno miłości. Brat Albert (Adam Chmielowski) jako nauczyciel uważności, twórczości i bezinteresownej pomocy”, która odbędzie się 23 września. - Gra będzie się odbywała w obrębie Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy będą mieli do wykonania zadania, w nietypowy sposób przybliżające postać Adama Chmielowskiego, ale również dzięki dobrej zabawie integrującej grupy uczestników ze sobą - mówi Arkadiusz Cichosz, rzecznik prasowy PWT.

Do gry zaproszone są rodziny, grupy znajomych, przyjaciół, studentów, seniorów z klubów, zadania i udział w grze dodatkowo ma pomóc uczestnikom odkryć pokłady własnej twórczości czy chęci pomocy. Start o 10.00 przy katedrze a zapisy do 20 września pod numerem telefonu 662 767 681 i mailowo gra_tumska@pwt.wroc.pl

W poniedziałek 25 września o 11.00 na auli PWT zaplanowany został wykład ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza pt. "Historia Polski historią Biblii napisana". Słuchacze dowiedzą się m.in. w jaki sposób historia Biblii w języku polskim wiąże się z różnymi wydarzeniami z historii Polski. Według tego klucza zostaną omówione m.in.: Psałterz floriański (XIV/XV w.), Biblia królowej Zofii (XV w.), pierwsze drukowane teksty po polsku (XVI w.), Nowy Testament królewiecki (1551-1553), Biblia Leopolity oraz Biblia Szymona Budnego (1572). Wstęp wolny.

Tego samego dnia (25 września) o 12.00 odbędzie się wykład dr. Roberta Goczała z Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej PWT pt. "Czy istnieje wiedza bez granic? - filozofia na temat Boga i bytów niemożliwych". Prelekcja będzie uzupełniona prezentacją multimedialną i będzie dotyczyć tzw. wewnętrznej i zewnętrznej granicy poznawalności metafizycznej. Na potrzeby wykładu autor wprowadzi definicje typów poznania (wewnętrznego i zewnętrznego) oraz bytu realnego i nierealnego, jakie przeważały w tradycji filozoficznej, zwłaszcza w scholastyce. Postara się się wykazać zasadniczą różnicę między Bogiem, który jest bytem realnym, a innymi rodzajami bytów, które są nazywane "bytami niemożliwymi" i pojawiają się w intelekcie człowieka tylko dzięki poznaniu abstrakcyjnemu. Na tej podstawie autor wykaże, jak daleko może sięgać poznanie intelektualne i co jest jego metafizyczną granicą wiedzy. Wstęp wolny.

Również w poniedziałek 25 września, o 17.00, odbędą się warsztaty "Hebrajski w 60 minut". - Uczestnicy będą mogli poznać alfabet hebrajski tak, aby po godzinie nauki byli w stanie przeczytać proste słowa nim zapisane - zachęca A. Cichosz. Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona i obowiązują zapisy pod numerem telefonu 608 203 916 lub mailowo promocja@pwt.wroc.pl.

Kolejny dzień - wtorek 26 września, rozpocznie się od warsztatów "Spotkanie z Biblią - pasja i przyjemność lektury Słowa Bożego". Ich początek zaplanowano na godz. 11.00 w auli PWT. Propozycja jest skierowana do uczniów szkół gimanazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem jest pokazanie, że lektura Pisma Świętego nie musi być nużąca, a zastosowanie odpowiednich metod powoduje, że kontakt z Biblią może być pasjonujący i przyjemny.

W samo południe w tym samym miejscu odbędzie się wykład adresowany do uczniów szkół podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalnych "Granice angielskiej Reformacji. Benedykt XVI wobec Kościoła Anglii". Poprowadzi go ks. prof. Bogdan Ferdek z Instytut Teologii Systematycznej PWT.

Ostatnim dniem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Papieskim Wydziale Teologicznym bedzie środa 27 września. W auli PWT o 11.00 rozpocznie się spotkanie pt. "W poszukiwaniu mądrości życia - z filmem »Wszystko o człowieku«". Jest to zaproszenie do refleksji nad tajemnicą człowieka i jego poszukiwaniem sensu życia. Inspirację stanowią doświadczenia młodych osób ukazane w filmie "The human experience", które podejmują wspólną wędrówkę przez świat. Odkrywają wielkość człowieczeństwa, wartość, piękno i sens życia. Przed filmem odbędzie się krótkie wprowadzenie. Po projekcji będzie okazja do podzielenia się refleksjami. Spotkanie poprowadzi s. dr Kazimiera Joanna Wawrzynów OSU z Instytutu Nauk Społecznych PWT. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 691 303 050.

Cały program XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2017 dostępny jest na stronie internetowej www.festiwal.wroc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy