• facebook
 • rss
 • Kresowym nauczycielom

  ac /inf. pras.

  dodane 09.09.2017 10:00

  VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach koło Sobótki na Dolnym Śląsku odbędzie się 16 i 17 września.

  Tym razem poświęcone będzie nauczycielom na Kresach Wschodnich. Do Świątnik – na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, Środowiska Wrocławskiego 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafii św. Józefa w Nasławicach – przyjadą byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich przyjaciele z różnych stron Polski i Europy.

  Spotkanie rozpocznie się w sobotę 16 września o 10.30 przy Szkole Podstawowej w Świątnikach. Swoje programy artystyczne zaprezentują jej uczniowie, następnie zespół „Leśne Echo” z Lubszy, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu. O 12.00 zostanie odprawiona w asyście Kompanii Honorowej Wojska

  Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych Msza św. w intencji nauczycieli i działaczy oświatowych z Kresów Wschodnich zamordowanych przez Niemców, Sowietów i OUN UPA w latach 1939-1945 , o 13.30 odbędzie się poświęcenie Pomnika Czynu Nauczycielstwa Polskiego na Kresach Wschodnich 1918-1945, Apel Pamięci, salwa honorowa.

  O 15.00 rozpocznie się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Porębiok” z gminy Oława. O 15.30 otwarte zostaną wystawy: „Nauczyciele w Służbie Niepodległej. Szkoła na Kresach Wschodnich” oraz „Siedem lat przed Matką Bożą Bolesna. Spotkania Kresowian w Świątnikach”.

  15.35 – Recital Małgorzaty Kalińskiej z Lewina Brzeskiego, 15.45 – Konferencja popularnonaukowa „Szkoła na Kresach”, 16.00 – Występ zespołu wokalnego „Leśne Echo” z Lubszy i recital Aleksandry Szyszki z Obórek (gm. Olszanka, woj. Opolskie), a następnie zabawa taneczna.

  W niedzielę 17 września spotkanie rozpocznie się o 12.30. Wystąpi zespół Sobótczańska Biesiada z Sobótki, o 13.00 zostanie odprawiona Msza św. odpustowa ku czci NMP Bolesnej z Niewirkowa. O 14.45 rozpoczną się występy zespołów ludowych: „Olbrachtowiczanek” z Olbrachtowic, „Strzegomianek” ze Strzegomian, „Rozmarynu” z Rogowa Sobóckiego.

  Organizatorzy w tym roku chcą oddać hołd cichym bohaterom Kresów – nauczycielom, wytrwałym budowniczym kultury Kresów nad Dniestrem i Zbruczem, Horyniem i Słuczą , Prypecią i Wilią. Szacunkowo można przyjąć, że w wyniku różnych form działań śmierć poniosło kilka tysięcy polskich nauczycieli oraz co najmniej dwukrotnie więcej członków ich rodzin. Tysiące trafiły na Syberię, do lasu katyńskiego i na szlaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a ich groby rozrzucone są po całym świecie.

  Spotkanie odbywa się pod honorowym patronatem abp Józefa Kupnego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół