• facebook
 • rss
 • Tym razem dla sąsiada

  pt /ac

  dodane 18.09.2017 16:11

  Wystartowała ogólnopolska kampania Caritas Polska - "Kromka Chleba Caritas". Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się, a także zwrócenie uwagi na sytuację seniorów.

  W tym roku akcja organizowana jest pod hasłem "Kromka chleba dla sąsiada". 19 września w prawie 800 sklepach sieci Biedronka, która jest głównym partnerem akcji, wolontariusze Caritas z 29 diecezji będą zbierali podstawowe artykuły spożywcze, które trafią do potrzebujących wsparcia seniorów.

  Pięć dni później, w niedzielę 24 września, na rynkach polskich miast wolontariusze będą dzielili się chlebem z przechodniami na znak swojej stałej troski o los osób potrzebujących. Podobne święta będą odbywały się w parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas. W czasie ich trwania będą rozdawane zebrane wcześniej w sklepach Biedronka dary. Wydarzenia te są wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem Caritas – miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejsze jest dzielenie się sercem.

  Środki finansowe zebrane w licznych zbiórkach prowadzonych przez Caritas posłużą na zakup żywności zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla ośrodków pomocy Caritas zajmujących się ich dystrybucją. Środki zebrane przez Caritas Polska zostaną przeznaczone na wsparcie ubogich, potrzebujących osób starszych, pomoc żywnościową. Akcji towarzyszyć będą spoty emitowane w Telewizji Polskiej i w Polskim Radio, artykuły w prasie oraz kampania internetowa uwrażliwiająca na sytuację i potrzeby samotnych osób starszych.

  Według statystyk w 2020 roku ponad 25 proc Polaków będzie miało powyżej 60 roku życia, a jeśli trend gwałtownie się nie zmieni, to w 2050 roku będzie to 40 proc. osób. Blisko proc. 60-latków i 90 proc. 80-latków deklaruje trudności z pokonywaniem schodów. Ponad dwie trzecie seniorów powyżej 60 roku życia cierpi na choroby przewlekłe i regularnie odwiedza aptekę. Do tego dochodzą niskie emerytury i samotność. Blisko połowa osób po 75 roku życia to wdowcy, a zaufanie społeczne w Polsce jest jednym z najniższych w Europie.

  „Kromka chleba dla sąsiada” z jednej strony ma na celu zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom starszym, samotnym i potrzebującym, z drugiej zbiórkę środków na pomoc dla nich, z trzeciej zaś, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby i los samotnych osób starszych oraz uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej.

  Akcję można wesprzeć wysyłając sms charytatywny pod hasłem „KROMKA” na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL. Więcej informacji o działaniach Caritas w Polsce w ramach akcji „Kromka chleba dla sąsiada” – www.kromka.caritas.pl.

  Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego akcję „Kromka chleba dla sąsiada”:

  KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA
  BPCaritas

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół