Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Wujek" we wspomnieniach

Zapraszamy na czasową wystawę poświęconą słudze Bożemu ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi. Zobaczymy tam drobne przedmioty codziennego użytku, szaty liturgiczne, albumy zdjęciowe oraz dokumenty, takie jak maszynopisy prac naukowych i pamiętniki wybitnego kapłana.

Życiorys wywodzącego się z Wileńszczyzny ks. Aleksandra Zienkiewicza do dziś wielu inspiruje. Kapłan, wychowawca młodzieży i społecznik.

2 października o 13.00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się wernisaż wystawy czasowej  „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz”, poświęconej twórcy wrocławskiego duszpasterstwa akademickiego.

Ekspozycja w ujęcie chronologicznym opowiada o życiu charyzmatycznego duszpasterza. Podróż rozpoczyna się na Kresach Północno-Wschodnich, gdzie urodził się ks. Zienkiewicz. Następnie zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak kapłan po dramacie II wojny światowej trafił na Ziemie Zachodnie do Wrocławia.

- Na wystawie będziemy mogli zobaczyć rzeczy pochodzące z wyposażenia domowego kapłana m.in. drobne przedmioty codziennego użytku, szaty liturgiczne, albumy zdjęciowe oraz dokumenty, takie jak maszynopisy prac naukowych i pamiętniki księdza. Będzie można zapoznać się też m.in. z opinią prymasa Wyszyńskiego, który bardzo cenił ks. Zienkiewicza za niezłomną postawę wobec komunistów w latach 50., gdy pełnił posługę rektora Seminarium Duchownego we Wrocławiu - mówi Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Ostatnia sekcja wystawy poświęcona jest dorobkowi popularnego „Wujka” oraz toczącemu się procesowi beatyfikacyjnemu. Ekspozycja powstała we współpracy Ośrodka z wychowankami ks. Zienkiewicza.

- Spotkanie w czasach studenckich Wujka, Osoby-daru, wytworzyło we mnie maksymalistyczne standardy ocen w patrzeniu na kapłanów. - opowiada Maria Lubieniecka, współautorka wystawy - Wujek bowiem, ofiarowując młodym swą kapłańską codzienność, obdarowywał ich osobistą wyjątkowością.

- Ks. Zienkiewicz odegrał rolę podobną do św. Jadwigi Śląskiej, połączył wschód z zachodem - powiedział ks. Mirosław Drzewiecki w trakcie wernisażu.

W otwarciu ekspozycji udział wzięli także wychowankowie popularnego „Wujka” m.in. bp Adam Dyczkowski ks. Andrzej Dziełak oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych. Gościem specjalnym była Terasa Rybij, siostra ks. Zienkiewicza. 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 12 listopada.

Przypominamy, że w związku z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza prosi się o zgłaszanie świadectw dotyczących życia, prowadzonej działalności i oznak kultu Sługi Bożego.

Uwagi te mogą dotyczyć opinii świętości, jak również otrzymanych łask i wysłuchanych próśb przez Jego wstawiennictwo. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. Andrzej Dziełak (postulator@archidiecezja.wroc.pl). Wszelkie informacje oraz ewentualne zastrzeżenia, dokumenty, listy oraz wspomnienia związane z Jego życiem prosi się kierować na adres:

Wrocławska Kuria Metropolitalna
ul. Katedralna 13,
50-328 Wrocław
tel.: 71/322-50-81, 71/327-11-11, fax; 71/322-82-69
e-mail: kuria@archidiecezja.wroc.pl
z dopiskiem „Proces beatyfikacyjny ks. Zienkiewicza”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy