• facebook
 • rss
 • W piątek konferencja "8. Prawda na rynku"

  inf. prasowa, kb

  dodane 12.10.2017 09:05

  To już trzecia odsłona wydarzenia przygotowanego przez Grupy Dialogu Społecznego ds. wolnego przekazu.

  Papież Franciszek podkreśla "Poruszamy się w tak zwanym »płynnym społeczeństwie«, bez stałych punktów, zdemontowanym, popękanym, pozbawionym mocnych i stabilnych punktów odniesienia, w kulturze ulotności, jednorazowego użycia. (...)Także prawda jest fałszowana”.

  Jak piszą w zaproszeniu organizatorzy, człowiek dąży do poznania prawdy, jest to wpisane w jego naturę. Zaborcza żądza zysku i korzyści prowadzi często do obrotu kłamstwem zamiast prawdą. Z oszustwem polegającym na podawaniu kłamstwa jako prawdy spotykamy się na co dzień jako konsumenci, uczestnicy życia publicznego, odbiorcy wiadomości medialnych itp. W konsekwencji kłamstwo infekuje nasze postrzeganie świata, nasz sposób myślenia i wyrażania tych myśli oraz postępowania.

  Poprzez zastępowanie prawdy fałszem dopuszczamy do sytuacji, gdzie poniżana jest godność odmiennych grup etnicznych, kulturowych, jak również dzieci, kobiet, mężczyzn, rodzin. Ulegamy trendowi fałszowania prawdy i zatruwamy ją nawet w naszym życiu prywatnym i rodzinnym. Stajemy się coraz bardziej odporni na relatywizm będący jednym z największych zagrożeń społecznych współczesnego świata.

  Czy odtrucie prawdy jest możliwe? Czy mamy prawo domagać się prawdy? Czy mamy moralny obowiązek obrony prawdy? W życiu publicznym, w ekonomii, handlu, polityce, życiu rodzinnym, społecznym..... - w obrocie są dwa "środki płatnicze": prawda i kłamstwo. Jakie są notowania kursów tych "walut"?

  W panelu dyskusyjnym konferencji pt. „8. Prawda na rynku” wezmą udział eksperci w dziedzinie prawa, poradnictwa i terapii rodzinnej, ruchów społecznych, mediów, kultury oraz religii. Wsłuchując się w ich wypowiedzi dowiemy się czy i jak bardzo istotna jest obrona prawdy w każdym wymiarze życia, czy jest możliwa prawda w życiu publicznym, jak ją chronić w małżeństwie itp. W drugiej, warsztatowej części konferencji, zaprosimy wszystkich uczestników konferencji do odnalezienia nadziei na przywracanie prawdy w różnych przestrzeniach naszego życia, upomnimy się o nasze prawo do prawdy. Podczas konferencji zostaną również rozdane honorowe nagrody - statuetki Ambasadorów Strefy Wolności.

  Gośćmi spotkania i panelistami będą: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk - dyrektor CitizenGo Polska; ks. Przemysław Król - duszpasterz przedsiębiorców; Olgierd Pankiewicz - prawnik, adwokat; Małgorzata Kramarz - pedagog i terapeuta; ks. Janusz Gorczyca - duszpasterz, dziennikarz.

  Konferencja odbędzie się 13 października o godz. 10 w Centrum Historii Zajezdnia, na ul. Grabiszyńskiej 184. Wstęp wolny. Szczegółowy plan na plakacie powyżej.

  Patronat honorowy nad konferencją objął metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Jednym z patronów medialnych jest Gość Niedzielny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół