• facebook
 • rss
 • Niepokorni, niezłomni i wyklęci na wrocławskim ekranie

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 10.11.2017 11:20

  Pokazy patriotycznych filmów dokumentalnych na najwyższym poziomie, spotkania z reżyserami i kombatantami - zbliża się wrocławska retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

  Ideą gdyńskiego festiwalu, jak i jego retrospektywy jest przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem.

  Od 15 do 16 listopada w Centrum Historii Zajezdnia będzie okazja do spotkania bohaterów naszej wolności, poznania ich losów zawartych w dokumencie filmowym oraz do rozmów ze świadkami historii. A wszystko oparto o najlepsze filmy dokumentalne ukazujące m.in. losy Sybiraków, żołnierzy wyklętych i działaczy „Solidarności”.

  - Chcemy stworzyć rys przez pokolenia, niepowtarzalną patriotyczną sztafetę pokoleń. Szczególnie zapraszamy w środę 15 listopada na godzinę 18, kiedy pokażemy film „Podwójnie Wyklęty” opowiadający o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym". Produkcja zdobyła aż trzy nagrody w Gdyni. Po projekcji zaplanowaliśmy spotkanie z reżyserką Ewą Szakalicką a później koncert rapera Sovy - mówi Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia Odry-Niemen.

  Dodaje jeszcze, że ciekawie zapowiada się również rozmowa z Marią Dłużewską i projekcja jej filmu: "Drzwi do wolności" w czwartek 16 listopada o 18.30.

  Oprócz filmów i dyskusji zaplanowano także warsztaty filmowe i artystyczne dla młodzieży oraz lekcje historii IPN. Przygotowane będą również stoiska informacyjne wielu środowisk patriotycznych. Swoją obecnością zaszczycą kombatanci m.in. Wanda Kiałka i Teresa Partyka-Gaj - sanitariuszki Armii Krajowej, Stanisław Rusek - żołnierz legendarnego „Zapory” oraz rodziny żołnierzy wyklętych.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ponieważ liczba miejsc w sali kinowej jest ograniczona, udział w pokazach wymaga wcześniejszej rejestracji. Rezerwacje można składać za pomocą formularza na stronie internetowej www.retrospektywy.org lub telefonicznie: 71 355 52 02. Przyjmowanie zgłoszeń zostanie zakończone w poniedziałek 13 listopada o 12:00.

  Poniżej prezentujemy dokładny plan retrospektywy. Aby go powiększyć, proszę kliknąć w zdjęcie.

  Wrocławska retrospektywa Festiwalu "Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci"   Wrocławska retrospektywa Festiwalu "Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci" Archiwum organizatora

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół