• facebook
 • rss
 • Piłka w grze, honor w sercu

  mr, ai

  dodane 11.11.2017 16:54

  We Wrocławiu trwają sportowe Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich. Jeden weekend, 3 dyscypliny, 15 duszpasterstw i 273 uczestników.

  - Gromadząc się wokół tej idei stawiamy w centrum spotkanie z Panem Bogiem. W piątek nie zabrakło adoracji, a sobotni poranek rozpoczęliśmy modlitwą - mówi Agata Iwanek z DA Wawrzyny.

  Mistrzostwa wpisują się w obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji hasłem całej imprezy są flagowe dla studentów-katolików wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

  Uczestnicy zawodów zjechali się już w piątek wieczorem, modlili się wspólnie na Mszy św., poznali krótką historię Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny, które z tytułu wygranej w poprzednich Mistrzostwach organizuje tegoroczną edycję. A na zakończenie dnia konferencję na temat honoru wygłosił o. Wojciech Kobyliński CMF.

  - W średniowieczu honor był nadrzędną wartością. Rycerz wolał zginąć, niż się zhańbić. Duma i przestrzeganie zasad były normą. Jak jest dziś? Skoro honor, to wznoszenie się ponad zwyczajny poziom uczciwości człowieka i nieustanne przekraczanie siebie, to kto z nas może się nazwać dziś człowiekiem honorowym…? - pytał klaretyn.

  Podkreślił, że honor posługuje się językiem wyzwania i zaczyna się od wierności w małych rzeczach. Przejawia się chociażby w punktualności, która jest rodzajem samodyscypliny.

  - Trzeba wiedzieć, kiedy dotrzymanie danego słowa jest punktem honoru, a kiedy zwyczajną upartością. W sytuacjach niejasnych, zagrażających nam lub naszym bliskim musimy myśleć racjonalnie. Podobno to młodość jest największym zagrożeniem dla honoru, to czas, w którym chętnie zrzucamy wszystko na kark zaistniałych okoliczności, zapominając o świadomych decyzjach - tłumaczył o. Wojciech Kobyliński.

  Opiekun DA Wawrzyny pytał zebranych także, czy mają honor w relacji z Panem Bogiem. Czy przestrzegają danego Mu słowa, czy są tak zwyczajnie wierni.

  - Człowiek honoru nie szuka wymówek, usprawiedliwień, nie tłumaczy się. Ma prawo popełnić błąd, ale potrafi się do niego przyznać. Jest odpowiedzialny, a tym samym wolny. Przykładem człowieka honorowego jest Chrystus, który w obronie tego, co dla Niego najważniejsze, nie przebierał w środkach - stwierdził o. W. Kobyliński.

  Jak dodał, w śmierci krzyżowej nie ma honoru. Jak więc Chrystusa, człowieka honoru, można było tak pohańbić? Całej konferencji można wysłuchać TUTAJ.

  W sobotę o godzinie 9:00 na Hali Uniwersytetu Przyrodniczego przy ulicy Józefa Chełmońskiego 43 oficjalnie rozpoczęto rozgrywki na V Mistrzostwach Duszpasterstw Akademickich.

  - Wśród zawodników są również członkowie nowego duszpasterstwa akademickiego „Nieśmiertelni” z Wrocławia. Dziś stawili się w mundurach na czele z ks. por. Maksymilianem Jezierskim - opowiada A. Iwanek.

  Po wspólnym odśpiewaniu hymnu nastąpiło przywitanie wszystkich duszpasterstw, a część uczestników udała się na Halę Uniwersytetu Medycznego na ulicy Wojciecha z Brudzewa 12. Na obu halach trwają równolegle rozgrywki. W niedzielę o godzinie 9.30 Mszę św. odprawi dla uczestników mistrzostw bp Jacek Kiciński. Wygłosi także do młodzieży akademickiej konferencję.

  Do zawodów zgłosili się:  DA Tratwa (Tarnów), DA Anna (Warszawa), DA Plus (Poznań), DA DĄB (Warszawa), DA Radom (Radom), DA ISKRA (Dęblin), DA Na Miasteczku + DA św Anna (Kraków), DA U Szczepana (Kraków), DA U Brata (Kraków), DA Dach (Wrocław), DA Nieśmiertelni (Wrocław), DA Most (Wrocław), CODA Maciejówka (Wrocław), FDA Antoni (Wrocław), DA Wawrzyny (Wrocław).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół