• facebook
 • rss
 • Gdy Kościół pięknieje

  Agata Combik Agata Combik

  dodane 12.11.2017 21:45

  Sakrament bierzmowania udzielony młodzieży przez abp. Józefa Kupnego, grota Matki Bożej i święci jaśniejący barwami w nowych witrażach - parafia NMP w Szymonkowie (dekanat Namysłów-Wschód, gmina Wołczyn) 12 listopada miała powody do świętowania.

  – Duch Święty obdarzył apostołów mocą do składania świadectwa, także przed ówczesną elitą. Duch pozwalał im lepiej zrozumieć naukę Jezusa Chrystusa, uczynił z nich świadków Jego śmierci i Zmartwychwstania – mówił metropolita wrocławski, podkreślając, że bierzmowani otrzymują podobne dary. Przypomniał o prześladowanych za wiarę chrześcijanach – wskazując, że to Duch Święty, rozlewający miłość i prowadzący do prawdy, uzdalnia człowieka do mężnego wyznawania wiary w najtrudniejszych sytuacjach. – Nie wystarczy jednak raz przyjąć Jego dary. Trzeba być nieustannie otwartym na natchnienia Ducha Świętego – podkreślał.

  Cały Kościół wami się cieszy. Bądźcie otwarci na działanie Ducha Świętego, idźcie za Jego natchnieniami, bądźcie świadkami wiary - mówił bierzmowanym metropolita wrocławski   Cały Kościół wami się cieszy. Bądźcie otwarci na działanie Ducha Świętego, idźcie za Jego natchnieniami, bądźcie świadkami wiary - mówił bierzmowanym metropolita wrocławski Agata Combik /Foto Gość

  Abp Józef pobłogosławił grotę Matki Bożej, wzniesioną obok parafialnej świątyni, a także znajdujące się w niej nowe witraże. – Najpierw, w 2015 r., dzięki fundacji byłej mieszkanki Szymonkowa zostały poddane renowacji stuletnie witraże w prezbiterium – wyjaśnia proboszcz, ks. Tomasz Płukarski. Pozostałe okna znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym. Zostały wykonane nowe – wraz z witrażami (dzieło Marka Szczypińskiego).

  – Wykonano je techniką tradycyjną, z ręcznie krojonego szkła, które zostało artystycznie pomalowane, wypalone, a następnie połączone ołowiem – tłumaczył ks. T. Płukarski. – Prace rozpoczęły się w 2016 r., czyli w Roku Miłosierdzia, stąd w nawie południowej znajduje się witraż przedstawiający obraz Pana Jezusa Miłosiernego, a także apostołów Miłosierdzia Bożego – św. s. Faustynę i bł. ks. Michała Sopoćko. W nawie północnej znajduje witraż Matki Bożej Częstochowskiej, wykonany z okazji 300-lecia koronacji ikony jasnogórskiej, a także witraż św. Jadwigi Śl. wykonany z okazji 750. rocznicy jej kanonizacji oraz witraż ukazujący św. Matkę Teresę z Kalkuty. Witraże na ścianie frontowej przedstawiają św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Tłem wszystkich witraży są elementy dekoracyjne nawiązujące do tych w prezbiterium, dzięki czemu została zachowana jednolitość stylu wnętrza Kościoła. Montaż okien, witraży, jest owocem trudu podjętego przez parafian, a także dobrodziejów spoza niej.

  ZDJĘCIA

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół