Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Kupny do chorych: "Jesteście skarbem Kościoła"

Wrocławskie obchody Światowego Dnia Chorego zaplanowano już na piątek 9 lutego.

We wspomnienie NMP z Lourdes, 11 lutego, już po raz 24. będzie obchodzony w Kościele Światowy Dzień Chorego. Wydarzenia z nim związane przesunięto we Wrocławiu na piątek.

Głównym punktem programu, a zarazem inauguracją obchodów będzie uroczysta Eucharystia w archikatedrze wrocławskiej. Przewodniczył jej będzie bp Andrzej Siemieniewski. Będzie to również okazja do świętowania 12. rocznicy przyjęcia przez biskupa pomocniczego wrocławskiego sakry biskupiej. Msza św. będzie tłumaczona na język migowy, a najbardziej potrzebującym zostanie udzielony sakrament namaszczenia.

Po Eucharystii Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na gorący poczęstunek. Zostanie tam również zaprezentowany program artystyczny przygotowanych przez chorych i niepełnosprawnych. Wystąpią: Schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dobroszyc, Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie Św. Celestyna z Mikoszowa. Początek występów zaplanowano na 11.30, a zakończenie spotkania na ok. 13.30.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, abp Józef Kupny skierował list do osób starszych i chorych archidiecezji wrocławskiej. Nawiązuje w nim do jego tematu, którym, z woli papieża Franciszka, są słowa Jezusa "Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja".

"Wielu patrząc na Chrystusa w tym momencie zapewne myślało: »Szkoda, bo mógł jeszcze zrobić tyle dobrego. Mógł jeszcze wielu ludzi nakarmić, wielu uzdrowić, wskrzesić«. Tymczasem On w tej właśnie chwili czynił coś największego - zbawiał świat" - zauważa abp Kupny, dodając, że bez względu na to jak człowieka ocenia świat może się okazać, że kiedy bierze on różaniec do ręki lub ofiaruje w pewnych intencjach swoje cierpienie robi więcej niż najbardziej aktywną działalnością.

Metropolita wrocławski wspomina także, jak podczas jednej z pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski młodzi ludzie przygotowali transparent ze słowami "Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym Ojcze Święty". "Oni, którzy mieli niewiele ponad dwadzieścia lat, zdrowi i silni pytali człowieka starszego, chorego, doświadczonego cierpieniem jak być młodym. Tak, bo młodość i zdrowie to nie tylko sprawność ciała, dobre wyniki badań lekarskich i to, jak człowiek wygląda na zewnątrz. Papież Polak uświadomił wszystkim, iż nawet w starszym wieku, przeżywając ciężkie choroby, poruszając się na wózku, można być silnym, skutecznym i osiągnąć niezwykle dużo. O tym, czy jesteśmy naprawdę zdrowi i silni decyduje siła Ducha" - przekonuje pasterz Kościoła wrocławskiego, dopowiadając: "Nie traćcie nigdy tej siły".

Abp J. Kupny dziękuje w liście ludziom chorym i starszym za modlitwy oraz wszelkie wyrazy życzliwości wobec kapłanów i wspólnot parafialnych. "Także o Was pamiętam i często wspominam przed Bogiem. Jesteście skarbem wrocławskiego Kościoła!" - puentuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy