Dzień Dziecka Utraconego

mk/ac

publikacja 15.10.2012 00:30

W dzień wspomnienia dzieci nienarodzonych i wcześnie zmarłych, w kościele św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu odbywa się specjalne spotkanie.

Dzień Dziecka Utraconego Na cmentarzu parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu znajduje się pomnik poświęcony nienarodzonym dzieciom Agata Combik/GN

Poradnia Rodzinna „Antoni”, Franciszkański Zakon Świeckich oraz Fundacja "Evangelium Vitae" zapraszają na 18.00 na Różaniec w intencji rodziców przedwcześnie zmarłych dzieci oraz na Mszę św. o 18.30, po której rodziny dotknięte śmiercią dziecka otrzymają indywidualne błogosławieństwo. Ok. 19.20 w salkach katechetycznych, przy kawie i herbacie, będzie można wysłuchać kilku niedługich prelekcji: o tym „Jak medycznie pomóc parom po stracie” opowie Agnieszka Chrobak, pracownik naukowy Laboratorium Immunologii Rozrodu Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, współpracownik Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, instruktor metody Rötzera; Elżbieta Łozińska, doradca życia rodzinnego i terapeuta NEST, przedstawi temat: „Jak dobrze przeżyć żałobę w rodzinie? Jak rozmawiać z bliskimi?”, a Magdalena i Piotr Krajewscy – rodzice Marysi zmarłej 26.04.2011 r. oraz 2-miesięcznej Agnieszki przedstawią świadectwo o tym, że „Pierwsze poronienie to o jedno za dużo”, oraz doradzą, gdzie osoby po takich doświadczeniach mogą szukać wsparcia we Wrocławiu.

W ramach spotkania będzie okazja do rozmowy z doradcami i osobami duchownymi. Całość zakończy zapalenie zniczy na franciszkańskim cmentarzu (organizatorzy proszą, by je przynieść) i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

Jak zrodził się pomysł wspólnego przeżycia październikowego wieczoru? – Kiedy sami straciliśmy dziecko, szukaliśmy miejsca w naszym mieście, gdzie odbywałyby się 15 października podobne spotkania, ale nie znaleźliśmy. Może gdzieś takie inicjatywy się zrodziły, ale my o nich nie słyszeliśmy. Postanowiliśmy więc sami coś zorganizować – wspomina Magda Krajewska, będąca zarazem pedagogiem i doradcą życia rodzinnego. Dodaje, że w niektórych miastach istnieje zwyczaj wypuszczania w Dzień Dziecka Utraconego ulatujących ku niebu baloników. – U nas pojawią się znicze, które naszym zdaniem lepiej wyrażają sakralny, duchowy wymiar naszego spotkania – mówi. Oprócz modlitwy wypełnią je jednak wspomniane wykłady (podczas których poruszony zostanie także temat naprotechnologii) i rozmowy w przyjaznej atmosferze. – Dopóki sama nie doświadczyłam poronienia i nie zaczęłam o tym głośno mówić, właściwie nie znałam tego problemu – dodaje M. Krajewska. – To wciąż jest jeszcze temat tabu. Czasem ludzie przychodzą do poradni z różnymi sprawami, a dopiero z czasem okazuje się, że mają za sobą utratę dziecka, której nie przeżyli we właściwy sposób, i to jest źródłem kolejnych problemów. W czasie spotkania my z mężem również podzielimy się naszym doświadczeniem, zachęcając do przeżycia żałoby po stracie dziecka, do skorzystania – jeśli to możliwe – z urlopu macierzyńskiego, zorganizowania pogrzebu. Zapraszamy.