Otwarcie na Wschód

Ks. Rafał Kowalski

publikacja 25.10.2012 12:20

Specjalnie dla „Gościa” wypowiedź prezydenta BETH w sprawie 43. Walnego Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych, które w 2014 r. odbędzie się we Wrocławiu. Informację o spotkaniu podajemy jako pierwsi.

Otwarcie na Wschód W czerwcu abp Józef Michalik poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej biblioteki teologicznej we Wrocławiu Ks. Rafał Kowalski/GN

BETH to ekumeniczne stowarzyszenie, założone w 1961 r., którego celem jest przyczynianie się do rozwoju bibliotek teologicznych w Europie oraz do współpracy między jego członkami. Swoje spotkanie organizuje co roku w innym kraju i miejscu. W Polsce odbędzie się ono po raz drugi. Poprzednie odbyło się w Krakowie w 1998 r. Radości z faktu wyboru Wrocławia nie kryje prezydent Rafał Dutkiewicz. Tym samym bowiem stolica Dolnego Śląska znajdzie się w doborowym towarzystwie Rzymu, Belfastu, Amsterdamu czy Pragi, które w poprzednich latach miały zaszczyt gościć u siebie członków stowarzyszenia, co nie jest bez znaczenia w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury, którą nasze miasto będzie w 2016 r.  

– Po spotkaniach w Wielkiej Brytanii w 2012 r. i we Francji w 2013 r. przyjdzie czas na Wschód – mówi specjalnie dla „Gościa” Geert Harmanny, prezydent BETH. Wyraża nadzieję, iż dzięki temu, że konferencja odbędzie się we Wrocławiu, łatwiej będzie przybyć na nią przedstawicielom bibliotek z Europy Wschodniej. – Przed końcem zimnej wojny BETH nie miało żadnych członków na wschód od żelaznej kurtyny. Dziś do stowarzyszenia należą organizacje z Polski i Węgier. Z tego, co wiem, za waszą wschodnią granicą jest kilka mniejszych bibliotek teologicznych, które nie mają skupiającej ich jednej organizacji narodowej. Wierzę, że przynajmniej niektóre z nich będą w stanie dołączyć do nas we Wrocławiu i skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia członków BETH – podkreśla prezydent G. Harmanny.