Muzykujące rodziny

Agata Combik

publikacja 06.11.2012 14:10

Przekazują sobie smyczek czy nuty z pokolenia na pokolenie. Gromadzą ich ludowe przyśpiewki lub muzyka poważna. Od 9 do 11 listopada będą na Dolnym Śląsku dzielić się z innymi swoją pasją.

Muzykujące rodziny Bronisław Pałys i Marek Rostecki zapraszają na muzyczne święto Agata Combik/GN

Międzynarodowe Spotkania Muzykujących Rodzin odbędą się we Wrocławiu, Lubinie i Kłodzku. Są kontynuacją Ogólnopolskich Spotkań Muzykujących Rodzin, które odbywały się w stolicy Dolnego Śląska od 1976 r. (miały 12 edycji), a na których swoje pierwsze kroki na estradzie stawiała m.in. Justyna Steczkowska z rodziną czy Trebunie Tutki. W tym roku wystąpią m.in. siostry z Białegostoku, wykonujące muzykę cerkiewną, białoruską i polską, państwo Bugajscy – miłośnicy zarówno muzyki kameralnej, jak i góralskiej, Patalongowie z Górnego Śląska śpiewający starofrancuskie kolędy i piosenki Beatlesów.

Bronisław Pałys, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST, głównego organizatora imprezy, podkreśla że „wskrzeszenie” muzycznych spotkań nastąpiło z myślą o 2016 r., gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. – Mamy zamiar przez 4 lata tak rozwinąć ten festiwal, by w 2016 r. objął zespoły i z Polski, i z zagranicy – mówi. – Za 4 lata chcielibyśmy pokazać także grupy etniczne muzykujące w Polsce – m.in. zespoły prezentujące kulturę żydowską, romską, muzułmańską.

Organizatorzy już w tym roku otrzymali zgłoszenia spoza kraju, ale sytuacja finansowa nie pozwoliła na przyjęcie wszystkich chętnych. Z 38 zgłoszonych zespołów wybrano 12 gwarantujących wysoki poziom.

– W historii mieliśmy słynną muzykującą rodzinę Bachów, Mozartów i szereg podobnych rodów w Czechach, Niemczech, Włoszech, Francji. Okazuje się, że w Polsce nie jesteśmy gorsi – mówi Marek Rostecki, dyrektor artystyczny i twórca spotkań. – Ta pasja muzyczna kultywowana była zarówno w rodzinach szlacheckich, jak i chłopskich (których przedstawiciele grali np. na weselach czy dożynkach).

M. Rostecki podkreśla, że festiwal nie ma charakteru konkursu. – Głównym celem jest pokazanie wartości, które przynosi wspólne uprawianie sztuki w rodzinie, wagi wspólnych pasji. W dawniejszych edycjach spotkania były też powiązane często z różnymi akcjami społecznymi, np. rodziny kwestowały we Wrocławiu na Panoramę Racławicka czy na spalony dom dziecka z Kątów Wrocławskich. Spotkania odbywały się zawsze w listopadzie – Święto Niepodległości dobrze się splata ze świętem rodziny.

Program koncertów muzykujących rodzin:

9 listopada, godz. 19 – Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej przy ul. Borowskiej;

10 listopada, godz. 11 – Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu przy ul. Bujwida 46; godz. 19 – kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Lubinie; godz. 19 – kościół pw. św. M. Kolbego we Wrocławiu przy ul. Horbaczewskiego; godz. 19 – kościół pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu przy ul. Kruczej.

11 listopada, godz. 11 – Koncert Finałowy w Filharmonii Wrocławskiej; godz. 16 – Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kłodzku.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.