Zwiedzanie z myszką

Karol Białkowski

publikacja 15.11.2012 00:23

Mamy propozycję na ciemne i chłodne jesienno-zimowe wieczory. Takiego zwiedzania jeszcze nie było.

Obejrzenie panoram w internecie może być dobrym początkiem planowania zwiedzania obiektów na żywo Obejrzenie panoram w internecie może być dobrym początkiem planowania zwiedzania obiektów na żywo
Karol Białkowski/GN

Jarosław Wieprow na pomysł fotografowania ciekawych miejsc i zabytków Dolnego Śląska wpadł w 2009 r. Dzięki dobrze napisanemu projektowi udało mu się otrzymać dofinansowanie z funduszów Unii Europejskiej na stworzenie dwóch portali internetowych o charakterze turystycznym: www.wroclaw360.pl i www.dolnyslask360.pl. – Zaczęliśmy od robienia zdjęć na własną rękę, znajdując kontrahentów. W tych portalach znajdują się zarówno zdjęcia hoteli i pensjonatów, jak i wszelkie atrakcje związane z szeroko pojętą turystyką – mówi J. Wieprow, zaznaczając, że dość szybko projekt zaczął się rozwijać.

Jak podkreśla pomysłodawca inicjatywy, w związku z tym naturalne było również zwrócenie się w stronę obiektów sakralnych regionu. – Zgłosiłem się za pośrednictwem ks. Czesława Mazura, referenta ds. Sztuki Kościelnej archidiecezji wrocławskiej, do wrocławskiej kurii i dostałem od bp. Edwarda Janiaka zgodę na wykonanie 30 fotografii kościołów Wrocławia – mówi  i dodaje, że kolejne zdjęcia były wykonywane za zgodą bp. Andrzeja Siemieniewskiego w diecezji wrocławskiej i bp. Ignacego Deca w diecezji świdnickiej.

J. Wieprow jest przekonany, że zdjęcia, które prezentuje na swoich portalach są dobrą promocją atrakcji Dolnego Śląska. – Nie da się zastąpić internetem wyjścia do muzeum, czy oglądania filmu w kinie. Nasze prezentacje mają być zwiastunem tych skarbów, które możemy zobaczyć na żywo – tłumaczy.

Na czym polega niezwykłość fotografii, które robi J. Wieprow? Przede wszystkim czujemy się, jakbyśmy byli na miejscu i bez pomocy komputera oglądali wnętrza kolejnych kościołów.

W tej chwili na stronach internetowych diecezji wrocławskiej i świdnickiej są dostępne panoramy ok. 100 obiektów sakralnych, a będzie ich jeszcze więcej, bo zapoczątkowany projekt jest rozwojowy i baza zdjęć będzie stale uzupełniana.

– Każdy może znaleźć na moich portalach coś dla siebie – zachęca do odwiedzin J. Wieprow. A jest co oglądać. Do tej pory zamieszczonych jest ok. 15 tys. zdjęć panoramicznych.

Fotografie można zobaczyć, wchodząc na strony diecezjalne: www.archidiecezja.wroc.pl (należy kliknąć w baner „Wirtualne spacery”) i www.diecezja.swidnica.pl (baner „Wirtualny spacer”) lub na strony: www.wroclaw360.pl i www.dolnyslask360.pl.