Klasztorne skarby i tajemnice

Agata Combik

publikacja 14.09.2013 02:45

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy odbyło się nocne zwiedzanie klasztoru boromeuszek oraz bazyliki.

Klasztorne skarby i tajemnice Wirydarz trzebnickiego klasztoru Agata Combik /GN

Goście, którzy mimo deszczu zdecydowali się na wizytę u sióstr, nie żałowali. Nie tylko poznali najważniejsze fakty dotyczące miejsc związanych z cysterkami i św. Jadwigą, ale usłyszeli także o mało znanych ciekawostkach i wydarzeniach, jakie rozgrywały się w starych murach. W ogrodzie klasztornym mogli spotkać się z samą księżną, jej mężem Henrykiem Brodatym oraz ich córką Gertrudą – w których role wcielili się uczniowie trzebnickich szkół. Mieli także możliwość odwiedzenia ukrytego wśród zieleni cmentarza, gdzie przez pewien czas, w cieniu wojennej zawieruchy, chowano zmarłych (wśród nich nawet jednego... Chińczyka). W samym klasztorze obejrzeli m.in. obrazy ukazujące uczynki miłosierdzia wobec ciała, usłyszeli o dziejach ich twórcy. S. Bernarda poprowadziła ich ponadto drogą rozważań o każdym z malowideł oraz o Bożym Miłosierdziu.

W muzeum s. Olimpia zaprezentowała eksponaty, z którymi związane są niezwykłe historie – na przykład dyplom od pewnego sułtana, który w XIX w. zaprosił boromeuszki do Turcji, by pielęgnowały żołnierzy w czasie wojny. Ich ofiarną posługę wynagrodził tak sowicie, że za otrzymane od muzułmanina środki mogły wznieść kościółek. Zainteresowanie wzbudził znajdujący się w muzeum autentyczny skrawek płaszcza św. Jadwigi – przekazał go siostrom w 1884 r. ks. kanonik Schalsch. Relikwia po księżnej trafiła przedtem do jego rąk dzięki ciotce, ostatniej opatce trzebnickich cysterek – która wobec sekularyzacji klasztoru podzieliła płaszcz świętej pomiędzy siostry.

Do szczególnych eksponatów należą świece, dopiero co odnalezione na klasztornym strychu. Zostały wykonane na 700-lecie śmierci św. Jadwigi przypadające w 1943 r., a ukazują sceny z jej życia, począwszy od zaślubin z Henrykiem Brodatym. Świece znajdowały się w skrzynce, odkrytej podczas prowadzonych prac – trwa bowiem właśnie II etap remontu dachu.

Z klasztornych wnętrz zwiedzający przeszli do pobliskiej bazyliki, gdzie br. Marcin zaprezentował im szczegółowo nawę główną, z obrazami ukazującymi życie św. Jadwigi, amboną i chórem muzycznym. Już teraz zaprasza za rok – zapowiadając bliższe spotkanie ze skarbami znajdującymi się w prezbiterium.