Ale to już było…

ks. Rafał Kowalski

publikacja 01.01.2014 00:15

W Kościele powszechnym – rok dwóch papieży. We Wrocławiu – dwóch arcybiskupów. Za nami obfitujący w historyczne dla naszej archidiecezji wydarzenia rok.

Ale to już było… Ingres nowego metropolity abp Józefa Kupnego to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie 2013 roku w archidiecezji wrocławskiej Karol Białkowski /GN

W przeprowadzonej przez nas sondzie większość Dolnoślązaków jako najważniejsze wydarzenie Roku Wiary w archidiecezji wrocławskiej wskazała na ingres abp. Józefa Kupnego. – Nowy biskup od razu zyskał sympatię wiernych – mówi dziennikarka TVP Wrocław Magda Pawlinow, dodając, że swoją otwartością metropolita zaskoczył już pierwszego dnia, częstując uczestników Mszy św. inaugurującej jego posługę w diecezji śląskim „kołoczem”.

Wśród inicjatyw duszpasterskich trudno nie zauważyć peregrynacji krzyża, który na kilka dni przed śmiercią trzymał w swoich dłoniach bł. Jan Paweł II. Na to wydarzenie, jako najważniejsze w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wskazuje Agata Mażanowicz, dyrektor biura poselskiego Bogdana Zdrojewskiego. – To niezwykłe spotkanie z relikwią, symbolem pontyfikatu ojca świętego, dało nam okazję do refleksji nad tajemnicą krzyża i sensem ludzkiego życia. Mnie osobiście przypomniało, że tylko moc i siła wiary może przynieść człowiekowi nadzieję – mówi.

Ale to już było…   Po diecezji peregrynował krzyż, który w swoich dłoniach trzymał bł. Jan Paweł II Ks. Rafał Kowalski /GN W pamięci wrocławian pozostał także Kongres Nowej Ewangelizacji i Jarmark Cudów, a także wiele inicjatyw ewangelizacyjnych, realizowanych na wrocławskich osiedlach, ulicach czy w parkach. – Młodzi opowiadali o radości i pokoju, którego doświadczają od Jezusa zmartwychwstałego – wspomina Małgorzata Juźwin, nauczycielka X LO we Wrocławiu i wylicza: – Pantomimy, świadectwa i spotkania na wspólnej modlitwie w plenerze czy koncerty – to wszystko zrodziło w ludziach wiele dobrych owoców.

Dla wielu znaczącym wydarzeniem i wielką pomocą w przeżywaniu Roku Wiary był cykl wykładów „Wiara pod lupą”, organizowany przez Inicjatywę Akademicką „Fides et Ratio”. Należy do nich Anna Rambiert, doktorantka filologii klasycznej na UWr. – Przedstawiciele świata nauki, którzy głosili wykłady w auli PWT, wykonali kawał dobrej roboty – mówi, zwracając uwagę, że największym zagrożeniem współczesnego świata jest obojętność powiązana ze światopoglądem ateistycznym, sprzedawane w pięknym opakowaniu naukowości i racjonalności, a przy tym przewiązane barwną kokardką wolności myśli i praw człowieka. Tymczasem – jej zdaniem – poszczególni wykładowcy zdołali to opakowanie zedrzeć. – Wypunktowali brak spójności i liczne sprzeczności w ateistycznej wizji świata, również w rozumowaniu tak genialnych umysłów, jak Dawkins, Dennett czy Hawking. Podsunęli wiele argumentów za tym, że wiara w Boga i życie zgodne z Jego prawem jest najracjonalniejszą z postaw – tłumaczy, dodając, że dla niej istotne było ubogacenie własnego zbioru argumentów „za wiarą”, które będzie mogła wykorzystać w przyszłości dla celów apologetycznych.

Ale to już było…   To był rok wielu różnych inicjatyw ewangelizacyjnych Karol Białkowski /GN O wierze rozprawiali także uczestnicy pieszej pielgrzymki z Wrocławia na Jasną Górę, której tematyka w tym roku wyraźnie nawiązywała do przeżywanego roku duszpasterskiego. Wśród pątników znalazła się Aleksandra Wiącek, specjalista ds. płac HP, która właśnie na pielgrzymkę wskazuje, zapytana o najważniejsze wydarzenie mijającego czasu. – Czterdziestostopniowy upał, topiący się asfalt, nieustanne pragnienie: wody i Boga. Smak pielgrzymki pozostał mi na długo w pamięci – zaznacza.

Przed nami kolejnych 365 dni. Wszystko wskazuje na to, że we wrocławskim Kościele upłyną pod znakiem kanonizacji bł. Jana Pawła.