Archidiecezja i miasto razem dla JPII

Agata Combik

publikacja 30.01.2014 14:29

Wrocław. Kanonizacja będzie świętem dla całego Wrocławia. Znamy już plan wydarzeń poprzedzających oraz towarzyszących celebracji na Placu św. Piotra w Rzymie 27 kwietnia.

Archidiecezja i miasto razem dla JPII Metropolita wrocławski i prezydent miasta w Sali Senatu PWT Karol Białkowski /GN

Modlitwa, czuwania, ale także papieskie teksty w tramwajach i autobusach, gra terenowa czy pokaz fontanny multimedialnej, a w sam dzień kanonizacji, 27 kwietnia, od 10.00 transmisja uroczystości z Rzymu na telebimach w rynku – metropolita wrocławski abp Józef Kupny oraz prezydent Rafał Dutkiewicz zaprezentowali plan wydarzeń towarzyszących kanonizacji bł. Jana Pawła II.
Abp Józef Kupny przypomniał, że Wrocław ma wiele powodów, by uczcić historyczny moment kanonizacji – nie tylko w związku z dwiema pielgrzymkami papieża do Stolicy Dolnego Śląska. Karol Wojtyła już wcześniej obecny był w życiu archidiecezji i całego regionu:

– Cud nad Wisłą, „Solidarność” i papież Polak – te trzy rzeczy daliśmy światu – mówił prezydent Rafał Dutkiewicz, podkreślając że wrocławskie obchody towarzyszące kanonizacji powinny być zarazem poważne i radosne. Wspomniał swoje osobiste spotkanie z Janem Pawłem II u kresu jego życia:

Ks. Rafał Kowalski, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej wrocławskiej kurii, oraz wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz przedstawili zarys „okołokanonizacyjnych” propozycji archidiecezji i miasta. Wśród nich znalazły się:

Archidiecezja i miasto razem dla JPII   Wrocławskie plany dotyczące kanonizacji budziły spore zainteresowanie Agata Combik /GN

Kończąca się właśnie peregrynacja wielkopiątkowego krzyża Jana Pawła II

III Halowy Turniej Piłki Nożnej Wrocławskich Wspólnot Chrześcijańskich (8–9 lutego, Hala Sportowa przy ul. Piotra Skargi 29) – w którym każda drużyna przygotowuje szalik kibica inspirowany nauczaniem bł. Jana Pawła II.

Konkursy o Janie Pawle II – trwa konkurs, ogłoszony przez wydział katechetyczny, do udziału w którym zostało zaproszonych 550 szkół (podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych). Wśród najmłodszych jest to konkurs plastyczny, starsi przygotowują prace pisemne na zadane tematy bądź przygotowują etiudy filmowe i prezentacje multimedialne.

Pokazy filmów papieskich i religijnych, seminaria i warsztaty międzypokoleniowe – prowadzone we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora i Kinem Nowe Horyzonty.

Drogi Krzyżowe i nabożeństwa, w tym:

Droga Krzyżowa Niepełnosprawnych – 28 marca (kościół uniwersytecki) – przygotowana i prowadzona przez osoby niepełnosprawne, inspirowana nauczaniem Jana Pawła II (wszystkie teksty tłumaczone będą na język migowy).

Akademicka Droga Krzyżowa ulicami miasta (11 kwietnia) – w tym roku rozważania będą się opierały na nauczaniu Jana Pawła II.

Kanonizacyjna iskra miłosierdzia

Jan Paweł II w Krakowie–Łagiewnikach mówił, że z tego miejsca ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa. I dodał: – Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!. Nawiązując do tych słów, w piątek 11 kwietnia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach uda się delegacja naszej diecezji, by przywieźć z tego miejsca ogień.

12 kwietnia odbędzie się na Ostrowie Tumskim diecezjalne spotkanie młodzieży (w jego ramach przewidziana jest m.in. gra terenowa i czuwanie w katedrze w intencji rodzin naszej archidiecezji). Po nim iskra zostanie przekazana delegacjom poszczególnych dekanatów. Księża dziekani przekażą ją do poszczególnych parafii (na zasadzie światła betlejemskiego).

Nowenna do Bożego Miłosierdzia – w jej ramach przez 9 dni duchowo przygotowujemy się do Niedzieli Miłosierdzia, święta ogłoszonego przez bł. Jana Pawła II. W tym roku będzie ona miała charakter szczególny. W 17 kościołach Wrocławia każdego dnia odbywać się będą rozmowy z ciekawymi osobami, m.in. wspominającymi swoje spotkania z Janem Pawłem II lub rozważającymi, co zostało z pokolenia JPII. Spotkania najczęściej będą poprzedzone Mszą św. Towarzyszyć im będą również inicjatywy kulturalne (m.in. występy chórów).

Prezentacja słów Jana Pawła II – wyświetlanie cytatów Jana Pawła II w pojazdach MPK, projekcje cytatów Jana Pawła II na budynkach.

Wystawa fotografii w rynku – „Jan Paweł II we Wrocławiu”.

Wydarzenia na Wyspie Słodowej w przeddzień uroczystości:

Via Lucis (Droga Światła) – wielkanocne nabożeństwo, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis), które polega na przeżywaniu 14 stacji – spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami. Odbędzie się 26 kwietnia (w wigilię kanonizacji) – jego uczestnicy wyjdą z kościoła św. Elżbiety na wrocławskim rynku i przejdą w kierunku Wyspy Słodowej, gdzie odbędzie się koncert. Jednym z wykonawców będzie rapujący ksiądz Jakub Bartczak.

Główne wydarzenia w rynku 27 kwietnia – transmisja na telebimach uroczystości trwających w Rzymie (10.00–13.00); 16.00 – koncert chórów Wratislavia Sacra, koncert „Santo Subito” oraz prezentacja nowego utworu P. Rubika.

Pokaz multimedialny fontanny – 21.00.

Dziękczynienie za kanonizację – 22 czerwca o 13.00 odprawiona zostanie Msza św. w katedrze, transmitowana przez TV Polonia. Wtedy też odsłonięte zostanie pamiątkowe epitafium.