Koniec peregrynacji, początek przygotowań

Agata Combik

publikacja 02.02.2014 16:40

Zakończyło się pielgrzymowanie papieskiego krzyża w archidiecezji. Wrocławianie odnowili przy nim swoje przyrzeczenia chrzcielne, osoby konsekrowane - śluby rad ewangelicznych.

Koniec peregrynacji, początek przygotowań Krzyż zaczynał swoją wędrówkę po archidiecezji w katedrze; tu też ją kończy Agata Combik /GN

Ostatnie trzy dni wielkopiątkowy krzyż Jana Pawła II spędził w seminarium. Przed południem 2 lutego został przeniesiony uroczyście przez alumnów do kościoła pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim – gdzie można było zatrzymać się przy nim na adoracji – po czym procesja z niezwykła pamiątką wyruszyła do katedry.

Mszy św. z udziałem sióstr i braci obchodzących Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski, który prawie przed rokiem inaugurował peregrynację; obecny był także bp Józef Pazdur..

– Dzisiaj reprezentujemy wszystkie stany w Kościele; dziś podczas tej Eucharystii dokonuje się nasze ofiarowanie. Osoby konsekrowane, kapłani, bracia i siostry przedstawiają Panu swoją czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, małżeństwa – swoją miłość, wierność i uczciwość małżeńską, z zapewnieniem miłości aż do śmierci. Towarzyszy nam w tym wszystkim bł. Jan Paweł II – mówił podczas homilii o. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Zwrócił uwagę na przesłanie płynące z Ewangelii św. Łukasza, opisującej scenę ofiarowania Jezusa – przesłanie dotyczące wierności i świątyni, uprzywilejowanego miejsca spotkań z Bogiem. Pochylił się nad tajemnicą krzyża i miłości, która dojrzewa w cierpieniu. – Dziś potrzeba radosnego świadectwa Ewangelii na wzór Symeona i Anny – mówił, zachęcając do wierności wobec własnego powołania.

Ks. Marian Biskup, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa, przypomniał historię krzyża wykonanego przez pana Stanisława Trafalskiego dla sparaliżowanej żony Janiny – krzyża, który potem polski papież tulił do siebie w Wielki Piątek 2005 r. i który w minionym roku odwiedził niemal 300 parafii naszej archidiecezji. Peregrynacji towarzyszyło hasło „Witaj Krzyżu, nadziejo nasza jedyna”. – Wędrówka krzyża stała się szansą na osobiste zanurzenie się każdego wiernego w strumieniach Bożej łaski – mówił, podkreślając, że dzisiejsza uroczystość to zarazem pierwszy akt bezpośredniego przygotowania archidiecezji do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

Ks. inf. Adam Drwięga odczytał na zakończenie Eucharystii list z podziękowaniami od państwa Trafalskich, którzy wyrazili wdzięczność mieszkańcom archidiecezji za modlitwę, jaką otoczyli krzyż.