To dopiero początek

Karol Białkowski

publikacja 23.02.2014 21:13

Tłumy przybyły na niedzielną Mszę św. w intencji pokoju na Ukrainie oraz za poległych w ostatnich dniach podczas protestów na Majdanie.

To dopiero początek - Spotkaliśmy się, by przede wszystkim modlić się za tych, którzy zginęli, dali daninę własnej krwi za wolność, za suwerenność, za sprawiedliwość, w tej, jak mamy nadzieję, odrodzonej Ukrainie - mówił na koniec liturgii abp Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej kościoła rzymskokatolickiego Karol Białkowski /GN

- Dziękując za dotychczasową pomoc Ukrainie, pamiętajmy, że przed nią jest jeszcze długa droga. Nie pozwólmy, aby pozostała ona na niej sama - mówił w kazaniu bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Przypomniał, że pokojowe manifestacje miały na celu wywalczenie przez uczestników lepszej doli dla pokoleń Ukraińców. Starcia między demonstrantami a milicją były efektem braku dobrej woli do negocjacji i jakichkolwiek ustępstw po stronie prezydenta Janukowycza.

Bp W. Juszczak zaznaczył, że wydarzenia w Kijowie są bardzo dynamiczne. - Mamy nadzieję, że wszystkie działania przyniosą oczekiwany skutek dla Ukrainy i dla wszystkich obywateli - mówił. Prosił także o modlitwę za przyszłość Ukrainy, bo mimo pewnych pozorów sytuacja nie jest całkowicie opanowana. - Bez względu na to, jak tragiczne były ostatnie dni, jesteśmy świadomi, że to nie koniec trudnej drogi, jaką ma przejść Ukraina, ale jej początek - tłumaczył. Wśród najważniejszych zadań wymienił trudne reformy gospodarcze, zmianę obowiązującego prawodawstwa włącznie z konstytucją, zapewnienie integralności terytorialnej kraju oraz wyplenienie korupcji na wszystkich szczeblach. Zaznaczył, że jedną z najtrudniejszych rzeczy będzie zbudowanie zgody narodowej.

- To wszystko dopiero przed Ukrainą. Najlepiej to rozumieją Polacy, bo sami nie tak dawno przez to wszystko przechodzili. Może dlatego w Polsce i Polakach, w ostatnich tygodniach, Ukraina znajduje najwięcej zrozumienia - dodał władyka. Przypomniał inicjatywy, które niosą realną pomoc na Wschód. Wymienił też Wrocław jako miasto, które przyjęło na leczenie rannych z Majdanu.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

Na zakończenie odbyła się Panachyda - nabożeństwo za zmarłych podczas starć w Kijowie.

We Mszy św. w katedrze greckokatolickiej wziął udział abp Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej, biskup ewangelicki Ryszard Bogusz, duchowieństwo i seminarzyści oraz wierni - zarówno wyznania rzymsko- jak i greckokatolickiego. Byli również reprezentanci władz samorządowych oraz parlamentarzyści.

Jeszcze przed południem miała miejsce inna inicjatywa. Spod katedry greckokatolickiej wyruszył marsz poparcia dla ukraińskich aspiracji europejskich. Wzięło w nim udział ok. 500 osób. Marsz zorganizowała Fundacja "Sapere Aude". Relacja filmowa poniżej. Za materiał dziękujemy TV Rodzina.

Wrocławianie dla Ukrainy
Katolicka tvRodzina