Dziękują i proszą

jpp

publikacja 01.08.2014 20:25

Uczestnicy XXII Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę 1 sierpnia rano wyszli z Oławy. Do Częstochowy dotrą 7 sierpnia.

Dziękują i proszą 1 sierpnia, dla uczczenia pamięci powstańców, którzy 70 lat temu rozpoczęli walkę w Warszawie, na ramionach pątników pojawiły się biało-czerwone opaski ks. Jakub Łukowski /Foto Gość

Pielgrzymi nocleg z 31 lipca na 1 sierpnia spędzili w parafii pw. Bożego Miłosierdzia. Po przybyciu na miejsce i rozłożeniu namiotów pątnicy zgromadzili się w kościele parafialnym na wieczornym nabożeństwie pokutnym, połączonym z okazją do spowiedzi świętej.

Legniczanie wyruszyli 29 lipca, jednak dla części pątników wędrówka rozpoczęła się znacznie wcześniej. - Pielgrzymujemy w tzw. gwiaździstym zejściu. Osoby z różnych stron diecezji przybywają ze swoich miejscowości do Legnicy, skąd wszyscy wspólnie wyruszamy w liczącą ok. 250 km trasę, ale mieszkańcy Zgorzelca byli w drodze już od 24 lipca, pokonując 100 km więcej niż legniczanie - tłumaczy ks. Adam Szpotański, kierownik pielgrzymki.

- Nasze tegoroczne hasło: Ad Jesum per Mariam (Do Jezusa przez Maryję) ukazuje sens pielgrzymowania na Jasną Górę. Maryja uczy nas, jak mamy „czytać” Jezusa w naszej codzienności - wyjaśnia ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik. Wśród intencji niesionych do jasnogórskiego sanktuarium są m.in. dziękczynienie za posługę bp. seniora Stefana Cichego, który w tym roku zakończył posługę ordynariusza legnickiego i modlitwa o Boże błogosławieństwo dla jego następcy - bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, a także dziękczynienie za 50-lecie kapłaństwa ks. Stanisława Orzechowskiego, inicjatora Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, z którą legniczanie byli związani do momentu ustanowienia dla nich nowej diecezji w 1992 r.

„Student płaci mniej” - tym hasłem organizatorzy starali się w tym roku zachęcić młodzież szkół wyższych do tego, aby wstąpili w szeregi legnickich pątników. - Większość z nich z chwilą podjęcia nauki we Wrocławiu niestety kończy przygodę z pielgrzymowaniem w naszym gronie na rzecz Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, dlatego staramy się ich zachęcić do powrotu w nasze szeregi - wyjaśnia ks. A. Szpotański, dodając, że akcja przyniosła zauważalne efekty.

Szczególny nacisk organizatorzy kładą na świętowanie Dnia Pańskiego. Niedziela rozpoczyna się wspólną dla wszystkich grup jutrznią w kościele. Trasa wyznaczona na ten dzień jest zawsze krótsza, a pielgrzymowanie kończy się uroczystą Eucharystią i wspólną zabawą.

1 sierpnia był dniem modlitwy za ojczyznę. Dla uczczenia pamięci powstańców, którzy 70 lat temu rozpoczęli walkę w Warszawie, na ramionach opuszczających Oławę pątników pojawiły się biało-czerwone opaski.

Relacje z trasy przekazywane są na antenie Radia Plus, a podczas codziennych audycji słuchaczom prezentują się kolejne grupy. Oprócz tych związanych z poszczególnymi miastami, są wśród nich dwie prowadzone przez duszpasterzy zakonnych: salezjańska i franciszkańska, oraz grupa uczestników duchowych, którzy z różnych powodów nie mogli wyruszyć w trasę i trwają na modlitwie w swoich parafiach.

TAGI: