Wzajemne korzyści

kb

publikacja 04.09.2014 22:34

Podczas specjalnej sesji Rady Miasta podpisano umowę między Wilnem i Wrocławiem o wzajemnej współpracy.

Wzajemne korzyści Arturas Zuokas żartował, że ikona Matki Bożej ma być pomocą w zbliżających się wyborach samorządowych. Oby była wsparciem w podejmowaniu dobrych dla Wrocławia decyzji Karol Białkowski /Foto Gość

Rada Miejska Wrocławia 22 maja podjęła uchwałę intencyjną o podjęciu współpracy z Wilnem. Ta decyzja znalazła ukoronowanie w podpisaniu dokumentów przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i mera Wilna Arturas Zuokasa.

- Dużo sobie obiecujemy po tej współpracy - mówił prezydent Wrocławia. Przekonywał, że obszarów, w których może następować wymiana doświadczeń jest bardzo wiele. - W najbliższym czasie będzie dla nas priorytetowe współdziałanie w zakresie kultury. Wilno, które w 2009 r. było Europejską Stolicą Kultury, ma wiele doświadczeń, którymi chce się podzielić z naszym miastem - dodał. Zaznaczył także, że jest już ustalone, iż Wilno włączy się w organizację jarmarku wzorowanego na słynnych kaziukach. - Dla obu naszych miast znaczące jest ich wielonarodowa, wielojęzyczna historia. Jest ona nie tylko bogata, ale i fascynująca. Jestem przekonany, że będziemy z tego dziedzictwa wspólnie czerpać i wzajemnie się inspirować.

- Mamy sobie nawzajem dużo do zaproponowania. Wilno jest gotowe dzielić się tym, co ma najlepszego. Przede wszystkim jest to nasze dziedzictwo - doświadczenie w organizowaniu targów i jarmarków - mówił Arturas Zuokas. Zaznaczył, że Wrocław niewątpliwie stanie się ważnym partnerem. - Wy już macie to, do czego my zmierzamy - stadion miejski i olimpijski, ogród japoński. Te projekty są już u nas wdrażane i doświadczenie Wrocławia, który posiada  tego typu obiekty będzie dla nas bezcenne - dodał. Przekonywał, że mimo ogromnej wartości podejmowanych projektów najważniejsze są relacje międzyludzkie. - Nie zapominajmy, że za każdym skutecznym, ekonomicznym projektem stoi dobro i pożytek dla setek tysięcy ludzi.

Mer Wilna przekazał prezydentowi oraz przewodniczącemu Rady Miasta Jackowi Ossowskiemu kopię cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Natomiast Arturas Zuokas otrzymał pierścień milenijny. Wręczył go metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Jarosław Kamiński, wicemer Wilna, zapytany co się zmieni w relacjach między partnerskimi miastami odpowiedział, że to bardzo trudne pytanie. To zależy tylko od nas samych, od mieszkańców miast, na ile ta współpraca będzie trwała - mówił

W Wilnie planowana jest budowa stadionu na ok. 30 tys. miejsc.

W uroczystej sesji Rady Miasta wziął również udział rodowity wilniuk kard. Henryk Gulbinowicz.

Podpisanie umowy o współpracy Wrocławia i Wilna
Katolicka tvRodzina