Wrocław kolorowy i międzynarodowy

WKS

publikacja 24.09.2014 11:12

Już prawie 3 tys. młodych z całego świata chce spędzić tydzień poprzedzający Światowe Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie, w archidiecezji wrocławskiej. Wczoraj chęć przybycia do stolicy Dolnego Śląska zgłosiła 500-osobowa grupa z archidiecezji Bogota w Kolumbii.

Wrocław kolorowy i międzynarodowy Zanim młodzież uda się na zasadniczą część ŚDM do Krakowa, spędzi kilka dni w całej Polsce, w tym również w archidiecezji wrocławskiej. Na zdjęciu radość polskiej grupy przebywającej w Rio do Janeiro po ogłoszeniu przez papieża Franciszka informacji o tym, że kolejne ŚDM odbędą się w Krakowie Jakub Szymczuk /Foto Gość

Młodzi Kolumbijczycy dołączą do 7 zgłoszonych dotychczas grup, które od 18 do 25 lipca będą przebywać we Wrocławiu. Wśród nich przeważają wspólnoty z Francji. Z samego Paryża do stolicy Dolnego Śląska wybiera się ok. 2 tys. młodzieży. Poza nimi swój udział w "Dniach w diecezjach" zgłosili młodzi ze Strasburga i Annecy oraz dwie grupy z Kanady - z Montrealu i Hamilton.

- Wrocław zawsze był miastem gościnnym, co potwierdził m.in. organizując dwukrotnie Europejskie Spotkanie Młodych Taize czy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny - mówi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zwracając uwagę, że kolejne grupy deklarujące swój przyjazd do stolicy Dolnego Śląska stanowią dla lokalnego Kościoła poważne wyzwanie. - Chcemy dobrze przygotować się do przyjęcia naszych gości tak pod względem organizacyjnym, jak i od strony duchowej, by wyjeżdżając stąd mogli wspominać nie tylko wspaniałe zabytki i piękne miejsca, ale także nasze przywiązanie do Kościoła, niedzielnej Eucharystii oraz entuzjazm w świadczeniu o Jezusie - puentuje hierarcha.

Radości z faktu wyboru przez poszczególne wspólnoty stolicy Dolnego Śląska jako miejsca przeżywania „Dni w diecezjach” nie kryje prezydent Wrocławia. - Przyjazd tylu młodych ludzi do miasta spotkań jest niezwykle pozytywną wiadomością zwłaszcza w kontekście 2016 roku, kiedy to Wrocław będzie miał zaszczyt być Europejską Stolicą Kultury - mówi Rafał Dutkiewicz.

Międzynarodowe spotkania młodych z całego świata zostały zapoczątkowane przez Jana Pawła II. Za datę ich ogłoszenia przyjmuje się rok 1985, kiedy w Rzymie odbyło się wielkie spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, a papież napisał „List Apostolski do młodych całego świata”, ogłaszając ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Obecnie mają one dwie części: „Dni w diecezjach”, kiedy młodzież przebywa w parafiach na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania oraz „Wydarzenia Centralne”, kiedy wszyscy udają się do diecezji, którą ojciec święty wyznaczył jako miejsce ŚDM.

Czas spędzany w diecezjach ma na celu poznanie lokalnego Kościoła, kultury i topografii regionu. Młodzi w tym czasie poza wspólną modlitwą, angażowaniem się w różne dzieła i projekty przygotowane przez gospodarzy, spotkają się ze swoimi rówieśnikami z danego kraju, zwiedzają okolicę. Nie brakuje w tym okresie wydarzeń kulturalnych i koncertów.

___________________
Kliknij w przycisk poniżej, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: