Urodziny kuriera

kb, inf. prasowa

publikacja 02.10.2014 13:17

Rozpoczęły się obchody 100. rocznicy przyjścia na świat Jana Nowaka-Jeziorańskiego. We Wrocławiu przygotowano kilka wystaw poświęconych legendarnemu działaczowi społecznemu.

Urodziny kuriera Wśród grafik znajdują się portrety polskich bohaterów narodowych Karol Białkowski /Foto Gość

W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich otwarta została wystawa grafik z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich. Dzieła były zbierane przez ponad 50 lat i decyzją właścicieli przekazane do wrocławskiej instytucji.

- Jan Nowak-Jeziorański to postać o wyjątkowej biografii - mówił Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum, zachęcając nie tylko do obejrzenia kolekcji, ale także do odwiedzenia dwóch innych wystaw przybliżających tę postać.

W uroczystości wziął udział minister kancelarii prezydenta Jacek Michałowski. Odczytał list on list Bronisława Komorowskiego skierowany do organizatorów i odbiorców wystawy. Prezydent podkreślił, że Jan Nowak-Jeziorański należy do ojców naszej wolności, który "stał się wybitnym reprezentantem polskiej sprawy na Zachodzie."

"Zawsze z wielkim szacunkiem odnoszę się do faktu, że ten zasłużony i spełniony człowiek wrócił z emigracji, by współuczestniczyć w mądrym zagospodarowywaniu polskiej wolności. Niepodległa Rzeczpospolita będzie zawsze pamiętać, ile dla niej zrobił całym swoim życiem" - napisał B. Komorowski. Zaznaczył także, iż mimo prawie 10 lat, które minęły od śmierci J. Nowaka-Jeziorańskiego, dziedzictwo jego myśli, publicznej służby, pasji działania jest ciągle inspirujące.

Grafiki z kolekcji państwa Nowak-Jeziorańskich" można oglądać w Salach Pod Kopułą w Ossolineum do 13 grudnia w godzinach otwarcia instytucji. Wystawę stanowi bogaty zbiór dzieł sztuki, przekazany przez Jana Nowaka Jeziorańskiego Ossolineum. Są to obrazy, miniatury, akwarele, rysunki oraz grafika. Część daru została pokazana w 2012 r. na wystawie "Obrazy - miniatury - akwarele - rysunki". Teraz prezentowana będzie znaczna część zbioru rycin liczącego niemal trzysta pięćdziesiąt odbitek, wśród których prawie jedną trzecią stanowią widoki i plany Warszawy. Można także zobaczyć dawne widoki miast polskich, portrety ważnych dla historii kraju postaci, przedstawienia wydarzeń historycznych, umundurowania wojskowe z okresu zrywów niepodległościowych oraz ubiory.
Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Arkadiusza Dobrzynieckiego i Hanny Kuś-Joachimiak.

To nie jedyna wystawa związana z polskim emisariuszem. W kamienicy pod Złotym Słońcem, w rynku, dostępna jest do 31 października ekspozycja biograficzna "Jan Nowak-Jeziorański. 1914-2005" oraz wystawa plenerowa (w rynku i w ogrodzie barokowym Ossolineum) pt.: "Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska". Pod tym samym tytułem, 3 października, w sali konferencyjnej Ossolineum odbędzie się konferencja naukowa. Jej przewodnim tematem będzie próba zastanowienia się, jak rozumiano patriotyzm za życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a jak rozumie się go współcześnie. Uczestnikami będą: Jacek Taylor, Andrzej Więckowski, Piotr Załuski, Jarosław Kurski, Aleksander Świeykowski, Andrzej Borzym, Konrad Tatarowski, Jeremi Sadowski. Początek o godz. 9. Wstęp wolny.